Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Oto jak turecka lira zareagowała na wynik wyborów w Turcji

11
Podziel się:

Turecka lira wyznacza nowe minima po ogłoszeniu wyników wyborów, które wygrał urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan. W poniedziałek rano kurs dolara przekroczył historyczną granicę 20 lir.

Oto jak turecka lira zareagowała na wynik wyborów w Turcji
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (Licencjodawca, Chris McGrath)

Turecka lira osłabia się od dawna, a w poniedziałek rano przekroczyła granice 20 lir za dolara:

Wybory się odbyły, ale turecka demokracja kuleje

Komentatorzy są zgodni, że to reakcja rynku na ogłoszenie wyniku wyborów prezydenckich, w których urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan wygrał w drugiej turze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wybory w Turcji i współpraca z Rosją. Ekspertka wyjaśnia

Jego rywal, lider opozycji Kemal Kilicidaroglu, nazwał głosowanie "najbardziej nieuczciwym od lat". W internecie można zobaczyć m.in. nagranie, na którym Erdogan rozdaje pieniądze przed komisją wyborczą:

Mimo że wybory się odbyły, to eksperci nie mają wątpliwości, że turecka demokracja pozostawia wiele do życzenia, a za rządów Erdogana sytuacja tylko się pogorszyła. W rankingu Wskaźnik Demokracji 2022 Turcja zajęła odległe, 104. miejsce na 167 krajów.

Turecka lira jeszcze w tym roku może być jeszcze słabsza

Wygrana Erdogana ma z kolei pozbawiać złudzeń, że istnieją szanse na poprawę tej sytuacji.

Oznacza to, że ostatecznie rozwiewają się nadzieje na zbliżenie Turcji z Zachodem, porzucenie szalonego, niekonwencjonalnego modelu gospodarczego i powrót do łask międzynarodowych inwestorów – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak podkreśla w swoim komentarzu ekspert, kurs dolara w stosunku do liry właściwie nieprzerwanie utrzymuje wzrostową trajektorię. Od początku miesiąca podniósł się o ok. 3 procent i jest obecnie na rekordowym pułapie.

"Należy jednak podkreślić, że taki stan rzeczy nie w pełni oddaje powagę sytuacji. Od dłuższego czasu kurs tureckiej waluty trudno postrzegać jako wypadkową rynkowych sił. Wyprzedaż liry jest sztucznie tamowana oraz ograniczana przy pomocy interwencji i licznych restrykcji w przepływach kapitału. Bez takiego wsparcia turecka waluta byłaby zdecydowanie słabsza. Faktyczny popyt na dolary i euro, czyli tzw. twarde waluty, chronicznie pozostaje niezaspokojony, a krucha, sztuczna i forsowana równowaga cały czas jest zagrożona" – stwierdza ekspert.

W jego ocenie w pewnym momencie ten trend "ponownie może przemienić się w głęboką zapaść, której najostrzejszy epizod miał miejsce w 2021 r."

Turcja będzie kontynuować "nieortodoksyjne" podejście do inflacji

Jak podkreśla Sawicki, dotychczasowy bilans dwóch dekad władzy Recepa Erdogana to postępująca destabilizacja gospodarki, spirala wyprzedaży liry oraz wypychanie tureckich akcji i obligacji coraz dalej poza nawias inwestorów.

Szacuje się, że od 2013 r. zaangażowanie kapitału zagranicznego w tureckie obligacje obniżyło się o 85 proc. W tym czasie lira w relacji do dolara straciła ok. 90 proc.

"Wyznacznikiem, czy w obozie władzy jakąkolwiek siłą dysponują reformatorskie frakcje, będzie skład nowego gabinetu. Porzucenie dotychczasowego nieortodoksyjnego kursu wydaje się jednak mało realne. W modelu, w którym panaceum na kilkudziesięcioprocentową inflację mają być niskie stopy procentowe, a państwo na każdym kroku ingeruje w procesy rynkowe, kryzys zawsze wisieć będzie w powietrzu" – ocenia ekspert.

Turecka lira osłabia się też w relacji do złotego, wyznaczając w ostatnim tygodniu minima na poziomie 20 gr za lirę (kurs NBP).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
podatnik
11 miesięcy temu
Przypominam jak jest między Bugiem a Odrą, bez metafor sprawa wygląda tak: bajzel jakim jest PRL bis stworzyły elity ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostały się do żłobu. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w duże części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 30 maja 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Należy dodać, że aktualne zadłużenie PRLu bis przekroczyło 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma ojczyznę? Jesteśmy jako PRL bis w podobnej pułapce wyborczej, PiS może jest be ale brak takiego co cacy?
Jan
11 miesięcy temu
Jest szansa,że w przewidywalnym okresie obecna lira osiągnie parytet z poprzednią.
Oto jest pyta...
11 miesięcy temu
Ciekawe którzu eksperci są lepsi?Cinkciarza czy Erdogana?
BBC
11 miesięcy temu
Turyści możecie im skoczyć. Na plecy.
dumokracja
11 miesięcy temu
"Wybory się odbyły, ale turecka demokracja kuleje". Oczywiście - demokracja jest tylko wtedy, jak ludzie wybierają popieranych przez nas. Jak wybiorą kogoś innego, to wiadomo, że to nie jest demokracja.