Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Unijni eksperci policzyli inflację w Polsce. Piąte miejsce w UE. Pomimo spadku

60
Podziel się:

Inflacja HICP, czyli taka z wyłączeniem cen żywności, energii, paliw, innych cen administrowanych i usług finansowych, wyniosła we wrześniu w Polsce 7,7 proc. - podał Eurostat. Pomimo sporego spadku inflacja w Polsce utrzymuje się wśród najwyższych w całej Unii.

Unijni eksperci policzyli inflację w Polsce. Piąte miejsce w UE. Pomimo spadku
Inflacja HICP w Polsce jedną z wyższych w UE (GETTY, NurPhoto)

Eurostat, unijny organ odpowiedzialny za publikowanie danych statystycznych, poinformował, jak wysoka była w Unii (w tym w Polsce) inflacja HICP. Ceny obliczane z wyłączeniem cen żywności, energii, paliw, innych cen administrowanych i usług finansowych w Polsce we wrześniu 2023 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 7,7 proc. Wobec 9,5 proc. w sierpniu. Miesięcznie ceny spadły o 0,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważny sygnał dla rynku po wyborach. "Polska wraca do tego stolika"

Inflacja HICP. Eurostat publikuje dane

Są też dane dla całej wspólnoty. Inflacja HICP wyniosła 4,3 proc. rok do roku dla strefy euro, co pokrywa się z prognozą. Wcześniejszy odczyt wskazywał na wartość 5,2 proc.

Najniższy wskaźnik odnotowała Holandia - tam wskaźnik spadł do wartości ujemnej wynoszącej -0,3 proc. Na drugim biegunie znajdują się Węgry ze wskaźnikiem na poziomie 12,2 proc. Polska ma piątą najwyższą inflację w UE (7,7 proc.), - gorzej jest w Czechach (8,3), na Słowacji (9,0) w Rumunii (9,2) i we wspomnianych wyżej Węgrzech. Unijna średnia wynosi 4,3 proc. Taką wartość inflacji HICP odnotowały Niemcy i Cypr.

Polska inflacja HICP powyżej średniej

Litwa, Estonia, Szwecja, Łotwa, Hiszpania, Finlandia, Grecja, Belgia, Dania i Holandia znalazły się poniżej wartości średniej. Malta, Irlandia, Włoch, Francja, Austria, Słowenia, Chorwacja, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry odnotowały odczyty powyżej średniej.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. ane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych. (PAP Biznes)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
70%+ rachunek
6 miesięcy temu
Niech túski szybko zadłużą Orlen , zlikwidują CPK, powstrzymają rozbudowę portu kontenerowego w Świnoujściu i jak najszybciej jadą do Brukseli po kasę za to, by starczyło forsy na zabrane przez PiS emerytury !
Jac
6 miesięcy temu
Wszystko to dziwne, u nas tak wszystkim źle, najniższa krajowa wzrosła, źle, lepiej było 4,5 za godz. Na swoim przykładzie, parę lat temu, wyjazd latem to równa się pożyczka, dzisiaj tydzień w górach w agroturystyce już nie stanowi takiego problemu i to bez pożyczki. Co do Niemców , kilka dni temu na wp pojawił się artykuł jak to średnia klasa w Niemczech nie ma za co kupić pod koniec miesiąca chleba, więc o co chodzi? Tam też PiS rządzi?
Jac
6 miesięcy temu
Poczekamy, jest nowy rząd, może jeszcze nie, ale już zachowują się tak jakby byli u steru. Poczekajmy niech się wykaże, na pewno zaczną od wymiany d.p na stołkach na każdym poziomie, to na inflację nie wpłynie.
bajka 2
6 miesięcy temu
Chcieli być dorosłymi zagłosowali jak niemowlaki. Przekonacie się na własnej skórze. Niemowlaki śledzić na bieżąco swojego wybawce (tusk).
bajka 2
6 miesięcy temu
Chcieli być dorosłymi zagłosowali jak niemowlaki. Przekonacie się na własnej skórze. Niemowlaki śledzić na bieżąco swojego wybawce (tusk).
...
Następna strona