Notowania

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. O ile wzrosną emerytury w przyszłym roku?

Waloryzacja świadczeń, w tym rent i emerytur to gorący temat dla wszystkich beneficjentów. O ile właściwie wzrosną emerytury w 2020 r.? Pojawiły się informacje, że będzie to mniej niż zapowiadał rząd. Jednak resort pracy uspokaja, że nie będą to groszowe podwyżki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Waloryzacja rent i emerytur 2020. Sposób naliczania. O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. - jak będzie wyglądać? - Emeryci mieli w tym roku szczęście, że były wybory do europarlamentu. W przyszłym roku też dostaną 13. emeryturę, bo są wybory prezydenckie - powiedział w czwartek w programie "Money. To Się Liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Tym samym wątpi, czy zapowiedziana na 2021 rok 14. emerytura w ogóle dojdzie do skutku.

Jak dodaje ekspert, wciąż nie wiadomo, jak będzie przebiegała waloryzacja emerytur w przyszłym roku. Początkowo bowiem zapowiadano waloryzację procentowo-kwotową (nie mniej niż 70 zł). Teraz jednak nie wiadomo, czy minimalna kwota nadal będzie obowiązywać.

Jednak innego zdania jest resort pracy. Zapewnia, że w przyszłym roku wciąż obowiązywać będzie kwotowo-procentowy system waloryzacji. Seniorzy dostaną więc "podwyżkę" nie mniejszą niż 70 zł brutto. Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest corocznie, by zrekompensować seniorom m.in. rosnące ceny. Najbliższa - standardowo - zaplanowana została na marzec 2020 roku.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prognoz makroekonomicznych wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w przyszłym roku nie mniej niż 103,24 proc. i taka wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej. To oznacza, że waloryzacja wyniesie właśnie 3,24 proc. Dla wielu seniorów oznacza to jednak bardzo niską podwyżkę. Na każdy 1 tys. zł świadczenia dodatek będzie wynosił 32,4 zł brutto. Na rękę wyjdzie jeszcze mniejszy.

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur wciąż niewiadomą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, waloryzacja, emerytura, renta, waloryzacja rent i emerytur, pieniądze, podwyżki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2019

realistaTo samo co za PO

08-11-2019

enerytka2ZLODZIEJE !!!!!

08-11-2019

ErwinNie głosuję na PiS i wiem, że niczego sensownego po nich nie można się spodziewać.

Rozwiń komentarze (28)