Notowania

brexit
15.11.2018 15:03

Gwałtowna reakcja funta. Dymisje i wotum zaufania dla May

W ciągu zaledwie kilku godzin kurs wymiany funta spadł o 7 groszy. Tak dużych wahań notowań nie było od kilku miesięcy. Wszystko przez najnowsze doniesienia w sprawie brexitu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Wokół Brexitu dzieje się coraz więcej.

Wokół brexitu dzieje się coraz więcej. Rząd premier May przyjął w środę szkic ustawy, która zakłada, że tzw. okres przejściowy po opuszczeniu Unii Europejskiej potrwa do końca 2020 roku. Do tego czasu cała Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej, a do lipca 2020 obie strony miałyby wynegocjować rozwiązanie zakładające uniknięcie pojawienia się twardej granicy pomiędzy dwoma Irlandiami.

Szkic umowy miał być rzekomo przyjęty w sposób kolektywny, ale, jak zauważa Marek Rogalski, analityk DM BOŚ, w czwartek rezygnację złożyli minister ds. brexitu Dominic Raab oraz minister pracy Esther McVey.

Dodatkowo eurosceptycy w Partii Konserwatywnej już wcześniej zapowiedzieli, że jeszcze w czwartek po południu złożą wniosek o wotum zaufania dla premier May i liczą na to, że uda im się znaleźć wymagane ku temu ustawowe poparcie 48 posłów.

Głosowanie przeciwko umowie w sprawie brexitu już zapowiedziała koalicyjna partia północnoirlandzkich unionistów, która ma 10 posłów. Opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że nie poprze umowy w Izbie Gmin, a odejście ministra Raaba jest sygnałem, że May utraciła mandat do dalszego rządzenia.

- Parlamentarna arytmetyka pokazuje, że May może mieć duży problem z uzyskaniem poparcia dla ustawy dotyczącej brexitu. Przyjęcie szkicu umowy przez rząd nie zamyka sprawy, a tylko powoduje, że brexit wkracza w kluczowy etap, którego mogą charakteryzować potężne emocje. Premier May wykonała wczoraj skok z klifu. Do lądowania jeszcze nie doszło, ale widać, że ma problemy ze swoimi spadochronami - komentuje Marek Rogalski.

Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Ekspert DM BOŚ dodaje, że premier może wyjść z tego mocno poturbowana, chociaż nie wydaje się, aby doszło do jej odwołania, gdyż w obecnej chwili trudno wskazać jej następcę.

- Każdy na jej miejscu wyszedłby teraz przegrany politycznie. Rynki finansowe czekają teraz spore emocje i eskalacja obaw przed scenariuszem wyjścia bez porozumienia. Sprzedający funta dostali dodatkowe paliwo i nie są zmuszani do redukowania swojego zaangażowania - wskazuje.

Faktycznie kurs wymiany funta, szczególnie w relacji do złotego, od rana mocno poleciał w dół. Jeszcze w środę był na poziomie 4,93 zł. Teraz brytyjską walutę można zakupić po 4,86 zł. Dziennej przeceny na poziomie 1,5 proc. nie obserwowaliśmy od maja.

To zwrot o 180 stopni, bo jeszcze wczoraj wydawało się, że realny jest powrót do piątki za funta. Kurs w szczytowym momencie środowej sesji przekraczał 4,95 zł. Udało się to po nieco ponad 2 miesiącach systematycznych wzrostach notowań. Teraz większa część wypracowanej przewagi wyparowała.

Obserwuj bieżące notowania brytyjskiego funta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, funt, may, dymisja, waluty, giełda, wiadomości, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2018

OigcNiech se zrobią twardy brexit. Szkoda mi GB. Moim zdaniem Prz twardym brexicie straci UE i Wlk. Brytania, ale w UE jest bodajże 27 państw to jak z … Czytaj całość

15-11-2018

KryslcI bardzo dobrze straci GB zyska reszta UE

15-11-2018

EskkJak zwykle manipulacja walutami I ruletka. Jesli już to Euro sttaci więcej na brake porozumienia niż funt

Rozwiń komentarze (16)