Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co trzeci Polak chce przyjęcia euro

0
Podziel się:

Opinie na temat korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty są podzielone równo.

Co trzeci Polak chce przyjęcia euro
(MPD01605/CC/Flickr)

Opinie na temat korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty są podzielone dość równo.

35 procent respondentów jest za, a 34 procent przeciw - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

20 procent badanych ocenia, iż wejście Polski do strefy euro nie będzie ani dobre, ani złe. 11 procent Polaków nie ma zdania na ten temat.

Autorzy sondażu podkreślają, że zwolennikami przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty są częściej osoby z wyższym wykształceniem, zadowolone z własnej sytuacji materialnej, interesujące się polityką. Chodzi m.in. o kierowników i specjalistów, studentów, prywatnych przedsiębiorców, pracowników administracji, a także mieszkańców większych miast. Również osoby deklarujące centrolewicowe lub centroprawicowe poglądy polityczne oraz sympatycy PO i PSL opowiadają się częściej od pozostałych za wejściem naszego kraju do strefy euro.

Z badania wynika, że Polacy z wykształceniem podstawowym, robotnicy, bezrobotni, a także zwolennicy PiS lub osoby mające lewicowe przekonania częściej od innych wyrażają pogląd, iż przyjęcie euro będzie czymś złym.

43 proc. badanych spodziewa siępozytywnego wpływu europejskiej waluty na polską gospodarkę, a negatywnego wpływu - 31 proc. respondentów. 7 proc uważa, że unijna waluta nie wywrze wpływu na gospodarkę, a 19 proc. trudno odpowiedzieć na to pytanie. Po 27 proc. badanych uważa, że wprowadzenie euro wpłynie korzystnie, bądź niekorzystnie na polską tożsamość narodową. 32 proc. twierdzi, że nie będzie to miało wpływu, a 14 proc. - trudno powiedzieć.

Ponadto 40 proc. Polaków jest za wprowadzeniem euro po 2012 roku, a 28 proc. respondentów - w latach 2009-2012. Według 14 proc. badanych, Polska nigdy nie powinna wchodzić do strefy euro. 17 proc. ankietowanych trudno było odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 października 2009 r. Wzięło w nim udział 1000 osób od 15 roku życia.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)