Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członek RPP: Stopy muszą rosnąć

0
Podziel się:

Dariusz Filar uważa, iż należy zaostrzyć politykę pieniężną, gdyż pojawiła się silna presja inflacyjna.

Członek RPP: Stopy muszą rosnąć
(PAP/Radek Pietruszka)
bEKASMyJ

Dariusz Filar uważa, iż należy zaostrzyć politykę pieniężną, gdyż pojawiła się silna presja inflacyjna. Jego zdaniem jest jeszcze margines do działania.

- _ Moja podstawowa teza, która skłania do zaostrzania polityki monetarnej to przekonanie, że presja inflacyjna ma miejsce w gospodarce, ale polem gdzie się ujawnia są usługi. Obraz się na jakiś czas zamącił, ale zobaczymy gdy GUS poda nowy koszyk inflacyjny _ - uważa Filar.

- _ Na dynamikę cen usług można próbować oddziaływać, ale bez pewności co do ewentualnego efektu _ - dodał członek RPP.

bEKASMyL

Filar podkreślił, że to poziom cen kontrolowanych może w 2008 roku stanowić problem. Sytuację RPP mogłoby ułatwić rozłożenie podwyżek cen regulowanych w czasie.

- _ Ceny kontrolowane w 2008 roku będą stanowiły problem. Jeśli są planowane podwyżki cen kontrolowanych na jakiś rok, to mogą być one rozłożone w czasie, mogłoby to RPP ułatwić sytuację _ - wyjaśnił Filar.

- _ Moim zdaniem istnieje jeszcze margines działania. Czterdziestoprocentowa dynamika kredytu dla gospodarstw domowych nie daje podstaw do zachowania spokoju _ - dodał członek RPP.

bEKASMyR

Dariusz Filar nie zgadza się z niektórymi członkami RPP, którzy uważają, że w perspektywie możliwego spowolnienia gospodarczego w niedalekiej przyszłości wkrótce wystąpi konieczność obniżania stóp procentowych.

- _ Ja nie mówię o schodzeniu ze stopami, jestem na ścieżce wznoszącej _ - zaznaczył Filar.

bEKASMzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)