Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC nie zmienił podstawowych stóp procentowych

0
Podziel się:

Podstawowa stopa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,75 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków: 3,75 proc.

bETHWxtx

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał EBC w komunikacie. Podstawowa stopa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,75 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków: 3,75 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym: 5,75 proc.

Przedstawiciele EBC ocenili w ub. tygodniu, że chociaż inflacja w strefie euro nie stanowi już dużego zagrożenia, jak było to jeszcze w ub. roku, to jednak spowolnienie gospodarcze w USA może niekorzystnie wpłynąć na poziom produkcji i eksport w Europie. Stany Zjednoczone, największa światowa gospodarka, są odbiorcą 13 proc. towarów eksportowanych z krajów strefy euro. Z opublikowanych ostatnio danych wynika, że wzrost gospodarczy w tym kraju w IV kwartale 2000 r. był najniższy w ciągu ostatnich pięciu lat.

'Nie można jednak na razie ocenić, czy i jak silny wpływ może mieć spowolnienie gospodarcze w USA na sytuację gospodarczą w eurolandzie' - ocenia Holger Fahrinkrug, ekonomista UBS Warburg we Frankfurcie.

bETHWxtz

'EBC chce uniknąć sytuacji aplikowania na zapas nadmiernej dawki adrenaliny pacjentowi, który jeszcze nieźle się trzyma. Na razie bank centralny przyjął postawę +poczekamy, zobaczymy+' - dodaje Fahrinkrug.

Prezes Bundesbanku Ernst Welteke, jeden z członków rady EBC, powiedział w wywiadzie telewizyjnym w ub. tygodniu, że jeszcze nie nadszedł czas, aby zmieniać kierunek w polityce monetarnej.

'Są oznaki, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w państwach eurolandu nie będzie aż tak duże, jak w USA' - uważa Klaus Schruefer, ekonomista BfG Bank, który spodziewa się pod koniec marca obniżenia stóp procentowych w strefie euro o 25 punktów bazowych.

Analitycy oczekują obniżenia podstawowej stopy kredytu refinansowego z obecnych 4,75 proc. do 4,50 proc. dopiero przed końcem drugiego kwartału.

bETHWxtF

'Rada EBC powstrzyma się na razie od jakichkolwiek zmian w polityce monetarnej' - uważa Geraldine Concagh, ekonomistka Allied Irish Bank.

Amerykańska Rezerwa Federalna w ubiegłym miesiącu obniżyła stopy procentowe dwa razy - łącznie o jeden punkt procentowy. Także Bank Anglii zadecydował się w ub. tygodniu obniżyć swoją podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 5,75 proc. Była to pierwsza obniżka stóp w ciągu ostatnich 20 miesięcy. Na obniżenie kosztów kredytów zdecydowały się też w tym miesiącu banki centralne w Australii, Korei Południowej i na Węgrzech.

'Ale EBC nie musi ich naśladować. Na razie bank centralny eurolandu próbuje się dystansować wobec działań Rezerwy Federalnej w sferze polityki monetarnej' - sądzi Sarah Luetgert, ekonomistka HSBC Trinkaus w Duesseldorfie.

'EBC będzie działać bardzo powoli i zredukuje stopy procentowe w strefie euro o 25 punktów dopiero w II kwartale' - dodaje Luetgert.

bETHWxtG

Ekonomiści przewidują, że wzrost gospodarczy w 15 krajach UE przewyższy w tym roku amerykański - pierwszy raz w ciągu ostatnich 10 lat.

Ulla Kochwasser, ekonomistka Industrial Bank of Japan we Frankfurcie, przewiduje, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2001 r. 2,8 proc., a w USA 2 proc. Ekonomiści Commerzbank AG uważają zaś, że tegoroczny wzrost gospodarczy w eurolandzie wyniesie 2,8 proc., a w Stanach Zjednoczonych 1,8 proc. W ciągu ostatnich 14 miesięcy EBC podwyższał stopy procentowe aż siedem razy: łącznie o 2,25 punktu procentowego. Od listopada 1999 roku do października 2000 roku podstawowa stopa kredytu refinansowego wzrosła prawie dwukrotnie: z 2,5 proc. do 4,75 proc. obecnie. Rada EBC podwyższyła ostatnio stopy procentowe o 25 punktów bazowych 5 października 2000 roku.

Kolejne posiedzenie 18-osobowej Rady Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej odbędzie się 1 marca. EBC określa politykę monetarną dla Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Finlandii, Luksemburga, Irlandii i Austrii.

bETHWxua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)