Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci są zgodni: Frank szwajcarski będzie...

0
Podziel się:

Szczyt liderów UE zakończył się udzielenie pomocy dla Greków na co zareagowały gwałtownie rynki kapitałowe i walutowe.

Eksperci są zgodni: Frank szwajcarski będzie...
(Yong hian Lim/Dreamstime.com)

Pozytywne nastroje na rynkach po decyzjach podjętych na wczorajszym szczycie eurogrupy, dotyczących pomocy dla Grecji, będą wspierać złotego - przewidują eksperci. Ich zdaniem w ciągu dwóch miesięcy, jeśli nastroje się utrzymają, za franka możemy płacić nawet 3 złote.

Specjalny szczyt ministrów strefy euro w Brukseli zakończył się porozumieniem w sprawie pomocy dla Grecji. Nowa pomoc z publicznej kasy ma wynieść około 109 miliardów euro. Do tego dochodzi wkład sektora prywatnego w wysokości nawet około 50 miliardów euro.

_ - Problem, przed jakim stoi strefa euro, może być rozwiązany tylko na najwyższym poziomie, a działania muszą być podjęte szybko _ - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na konferencji prasowej.

Na pomoc Grecji ma się głównie złożyć wydłużenie do minimum 15, a maksimum 30 lat spłaty dotychczasowej pożyczki (w sumie 110 miliardów euro) oraz obniżenie jej odsetek do 3,5 procnta. Z takiej samej poprawy warunków pożyczek skorzystają objęte programem pomocowym eurostrefy Irlandia i Portugalia.

Jak stwierdził główny ekonomista Business Centre Club (BCC) Stanisław Gomułka, decyzje uczestników szczytu zmniejszą w sposób znaczący koszt obsługi długu publicznego Grecji, Irlandii oraz Portugalii. W efekcie zmniejszył się też niepokój rynku finansowego dotyczący ewentualnego wyjścia tych krajów ze strefy euro i braku możliwości opanowania kryzysu w finansach publicznych.

_ - Koszt tych decyzji dla podatnika niemieckiego, francuskiego czy holenderskiego jest na tyle umiarkowany, że nie powinny mieć one jakichś mocno negatywnych reperkusji politycznych _ - ocenił ekonomista BCC.

_ - Wszystkie te kraje mają w dalszym ciągu bardzo dużo do zrobienia, aby zmniejszyć swój dług publiczny i zwiększyć konkurencyjność swoich gospodarek. Wczorajsze decyzje dają im na to tylko trochę więcej czasu _ - dodał.

Uzgodniony w czwartek 3-letni pakiet pomocy uspokoił rynki; już w oczekiwaniu na pozytywne ustalenia szczytu wzrosty odnotowały światowe giełdy. Zyskiwało też euro oraz złoty.

W piątek po godzinie 13 za euro trzeba było zapłacić 3,97 złotego, a za szwajcarskiego franka 3,36 złotego (w poniedziałek kosztował on nawet 3,54 złotego).

Zobacz na drugiej stronie jak oceniają perspektywy franka analitycy walutowi

Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki powiedział, że na rynku obserwujemy teraz +rajd ulgi+ na indeksach giełdowych i walutach.

_ - Rozwiązania szczytu nie są rewolucyjne i nie są jakieś super optymistyczne. Tak naprawdę jest to zamiatanie problemu pod dywan. Decyzje mają w głównej mierze nie dopuścić do eskalacji kryzysu zadłużenia w największych krajach grupy PIIGS, czyli Hiszpanii i Włoszech _ - powiedział analityk TMS Brokers.

Jak dodał, problemy UE nie zostały rozwiązane i prędzej czy później zaczną wracać. _ - Nadal mamy szereg czynników ryzyka, m.in. słabe dane makro z USA, które tak szybko nie +wyparują+ ze świadomości uczestników rynku. Dlatego nie ma się co spodziewać, że w ciągu trzech czy czterech tygodni frank będzie kosztował 2 czy 2,5 zł ot ego _- podkreślił Sawicki.

Podobnego zdania jest analityk BGŻ Piotr Popławski, który stwierdził, że w ciągu kilku dni szwajcarska waluta powinna się jednak osłabić do około 3,30 złotego. Jak stwierdził analityk DM Millennium Marcin Materna, jest szansa, iż jeśli pozytywne nastroje się utrzymają, złoty będzie nadal zyskiwał na wartości.

_ - W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy złoty może się umocnić do 3 - 3,10 zł za franka _ - powiedział Materna.

Popławski dodał, że jeśli zaczną się spekulacje, iż Włochy mogą mieć problemy ze spłatą swojego długu, to frank znów zacznie się umacniać. - _ O tym trzeba pamiętać, że ta poprawa nastrojów raczej jest przejściowa - do czasu powrotu tematu Włoch _ - powiedział Popławski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t141391.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/nieoficjalne;doniesienia;ze;szczytu;w;brukseli;umacniaja;zlotego;i;euro,199,0,878535.html) Nieoficjalne doniesienia ze szczytu w Brukseli umacniają złotego i euro W Brukseli od 13:00 trwa szczyt przywódców krajów strefy euro, którzy spotkali się w celu ustalenia drugiego programu pomocowego dla Grecji i sposobu na rozwiązanie kryzysu zadłużenia rozprzestrzeniającego się na Starym Kontynencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t131355.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/euro;zyskuje;po;wstepnych;propozycjach,178,0,878514.html) Euro zyskuje po wstępnych propozycjach Optymizm związany z oczekiwaniami na wynikami dzisiejszego szczytu w pierwszej połowie dnia zdecydowanie osłabł. Stały za tym m.in. kiepskie wstępne odczyty indeksu PMI dla Strefy Euro zarówno dla sektora przemysłowego jak i usług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t152761.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bije;rekordy;skad;sie;bierze;jego;sila,87,0,876119.html) Frank bije rekordy. Za jego siłą kryje się... Analitycy nie mają złudzeń. Wkrótce frank może kosztować 3,6 zł. Siłą tej waluty jest nie tylko słabość pogrążonej w kryzysie strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)