Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro w Polsce w 2011 roku?

0
Podziel się:

Wejście do strefy euro możliwe jest pod koniec obecnej kadencji lub na początku następnej - uważa wiceminister finansów.

Euro w Polsce w 2011 roku?
(EPA/PAP)

Wejście do strefy euro możliwe jest pod koniec obecnej kadencji lub na początku następnej - uważa wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

- _ Wejście do strefy euro może nastąpić pod koniec tej obecnej kadencji lub na początku następnej. Pozytywne skutki - jak obniżenie stóp i dostęp do oszczędności UE - ujawnią się w następnej kadencji _ - powiedział.

- _ Pojawiły się zagrożenia z inflacją i niestabilnością sytuacji na rynkach, co przełożyło się na wysokość długoterminowych stóp. Niepewność z tym związana powoduje, że nie jesteśmy gotowi do sprecyzowania daty wejścia do euro _ - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Mamy w tej chwili dużą niepewność związaną z zaburzeniami. Chcemy poczekać (z wejściem do ERM2 i euro) na uspokojenie sytuacji i mieć pewność, że trwale spełnimy kryteria. _ - dodał.

- _ Gdy będzie bardziej pewni co do dwóch kryteriów (inflacja i stopy) będziemy mogli być bardziej precyzyjni w sprawie określenia strategii przystępowania do strefy euro _ - powiedział.

Gomułka dodał, że w najnowszej aktualizacji programu konwergencji MF deklaruje obniżenie deficytu sektora do 2,5 proc. w 2008 roku wobec 2,9 proc. planowanych wcześniej oraz stopniowe obniżanie deficytu o 0,5 pkt proc. rocznie do 1 proc. PKB w 2011 roku.

Program konwergencji zakłada także średnie tempo wzrostu na poziomie 5 proc. rocznie.

Do tej pory rząd nie ogłaszał daty przystąpienia, a deklarował jedynie, że nastąpi to w najkorzystniejszym momencie.

Z ankiety przeprowadzonej przez PAP wśród ekonomistów wynika, że prawdopodobnym realnym terminem przyjęcia wspólnej waluty w Polsce jest rok 2012 lub 2013, po kursie wymiany 3,36 zł za euro. Prognozy kursu wymiany wahały się w ankiecie w przedziale od 2,9 zł do 3,9 zł za euro.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)