Notowania

frank szwajcarski
07.04.2012 06:00

Frank przekroczył ważną granicę. Co ze złotym?

Jak na polskiej walucie może odbić się osłabienie euro wobec franka szwajcarskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(philipp4225/iStockphoto)

Gwałtowne umocnienie franka szwajcarskiego wobec euro odbije się również na polskiej walucie. Bank Szwajcarii będzie walczył ze spekulantami, co najbliższych tygodniach grozi osłabienie złotego.

Po raz pierwszy od roku kurs euro wobec franka szwajcarskiego spadł w tym tygodniu do poziomu 1,20 i przez chwilę znajdował się nawet poniżej tej granicy. To pułap bardzo ważny, bo właśnie na nim Bank Szwajcarii na początku września ubiegłego roku _ usztywnił _ kurs narodowej waluty i zadeklarował, że będzie bronił franka przed dalszym umocnieniem. Ma to szczególne znaczenie dla szwajcarskiej gospodarki, która oparta jest na eksporcie i umocnienie franka nie sprzyja przedsiębiorcom.

Zobacz umocnienie franka szwajcarskiego wobec euro od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ W najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się radykalnej interwencji Banku Szwajcarii i skupowania dużych ilości euro. Bo chodzi tu nie tylko o obronę waluty przed spekulantami, ale przede wszystkim jego wiarygodność _ - mówi Marcin R. Kiepas, analityk DM XTB.

Ile złotych za franka?Według niego istnieje jednak prawdopodobieństwo, że interwencje banku centralnego na niewiele się zdadzą i kurs euro wobec franka jednak na stałe spadnie poniżej poziomu 1,20. Wówczas z konsekwencjami umocnienia franka musieliby już liczyć się polscy posiadacze kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim.

- _ Złoty może się osłabić o około 10-15 groszy _ - przewiduje Marcin R.Kiepas. To oznaczałoby, że za franka w ciągu najbliższych kilku tygodniu trzeba będzie zapłacić 3,55 złotego, a nawet 3,60 złotego. Oznaczałoby to pierwszą poważniejszą korektę polskiej waluty po okresie umocnienia i względnej stabilizacji, która pozwoliła nieco odetchnąć osobom spłacającym swoje zobowiązania w walutach obcych.

Zobacz kurs złotego do franka szwajcarskiego w ciągu ostatnich 6 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdaniem Marcina R.Kiepasa w najbliższym czasie złoty może się również osłabić wobec pozostałych głównych walut. Powodem jest powrót niepokojów na rynek, związanych z sytuacją w strefie euro. Do tego dochodzą lepsze dane makroekonomiczne z USA, które powinny sprzyjać umocnieniu dolara. Tym bardziej, że bank centralny w USA jest coraz ostrożniejszy w zapowiedziach dalszego drukowania pieniędzy w celu ożywienia gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Gwałtowne umocnienie złotego Zobacz, jakie są przyczyny niespodziewanej zmiany wartości polskiej waluty i co pociągną za sobą dzisiejsze decyzje prezesa EBC.
Zdecydowane umocnienie złotego. Powód? Około godziny 16:15 za euro płacono 4,42 złotego, za dolara 3,45 złotego, a za szwajcarskiego franka 3,65 złotego.
Analitycy przewidują, kiedy frank będzie tańszy Wystraszeni inwestorzy uciekają do franka - także od polskiej waluty.
Szwajcaria rośnie wolniej. Frank w dół Dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych we franku. Szwajcarska waluta zaczęła się osłabiać. Zobacz dlaczego.
Tagi: frank szwajcarski, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz