Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G20 chce powstrzymać wojnę walutową

0
Podziel się:

Rządy mają zmierzać do bardziej rynkowego systemu walutowego.

G20 chce powstrzymać wojnę walutową
(willwhitedc/CC/Flickr)

Ministrowie finansów krajów G20 uzgodnili, że kraje rozwijające się uzyskają silniejszą reprezentację w zarządzie MFW. G20 chce też powstrzymać wojnę walutową.

Według agencji Associated Press, cytowanej przez portal Yahoo News, uczestnicy konferencji uznali, że projekty restrukturyzacji światowej gospodarki i międzynarodowych instytucji powinny odzwierciedlać rolę, jaką odgrywają w niej Chiny i inne kraje rozwijające się.

Dzięki decyzji G20 kraje rozwijające się, zyskując sześć procent głosów, będą miały większy wpływ w MFW; dwa miejsca w zarządzie tej instytucji straci Europa. Jednak Stany Zjednoczone zachowają prawo weta wobec kluczowych decyzji, których podjęcie wymaga 85 procent głosów. W obecnym systemie głosowania Waszyngton dysponuje 17 procentami.

Ministrowie finansów krajów G20 postanowili też, że ich rządy zrezygnują z konkurencyjnego dewaluowania swoich walut i zmierzać będą do _ bardziej rynkowo zorientowanego systemu walutowego _ - pisze BBC i przypomina, że decyzje, jakie zapadły w Kyongju, są reakcją na interwencje niektórych państw w kursy ich walut, nazywane ostatnio wojną walutową.

O podsycanie napięć na międzynarodowych rynkach finansowych oskarżane są zwłaszcza Chiny i Stany Zjednoczone.

Pekin krytykowany jest za utrzymywanie zaniżonego kursu juana, co daje chińskim eksporterom istotną przewagę konkurencyjną.

Polityka Rezerwy Federalnej - banku centralnego USA - skłania zaś inwestorów do szukania lepszej stopy zwrotu z inwestycji w krajach rozwijających się. To podnosi kursy ich walut i zmniejsza konkurencyjność eksportu. Amerykanie bronią się przed tymi zarzutami, tłumacząc, że niski kurs dolara nie jest wynikiem zamierzonej dewaluacji, a jedynie efektem ubocznym działań obliczonych na stymulowanie gospodarki.

Jednym z powodów osłabienia kursu dolara jest jednak polityka Rezerwy Federalnej, która zwiększa podaż amerykańskiej waluty na rynkach międzynarodowych - wyjaśnia BBC, cytując niemieckiego ministra finansów, Rainera Breuderle, który uważa, że metody Fed są w zasadzie równoznaczne z manipulowaniem kursem waluty, o co same Stany Zjednoczone oskarżają Chiny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t112014.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/panstwo;z;osi;zla;zakloci;szczyt;g20,42,0,686378.html) Państwo z "osi zła" zakłóci szczyt G20? Przed działaniami Phenianu ostrzega południowokoreański minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t113379.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;chinskie;stopy;w;gore;indeksy;mocno;w;dol,100,0,695652.html) Wall Street: Chińskie stopy w górę, indeksy mocno w dół DJIA, S&P500 i technologiczny Nasdaq straciły od 1,5 do 2 procent.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)