Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Głosowanie nad budżetem obywatelskim

0
Podziel się:

Od jednej do trzech spośród 97 propozycji do realizacji w ramach budżetu
obywatelskiego będą mogli wskazać mieszkańcy Opola.

Głosowanie nad budżetem obywatelskim
(acilo/iStockphoto)

Od jednej do trzech spośród 97 propozycji do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego będą mogli wskazać mieszkańcy Opola. Głosowanie zaczyna się w poniedziałek, potrwa do 30 września. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie Opola będzie co najmniej 2 mln zł.

Głosować będzie można na dwa sposoby: zaznaczając wybrane zadania z listy 97 na tradycyjnej, papierowej karcie do głosowania albo głosując przez internet. Karty - dostępne w punktach do głosowania albo samodzielnie wydrukowane - będzie można wrzucać do urn wystawionych w 46 miejscach miasta, m.in. w budynkach urzędu miasta, obiektach sportowych czy w miejscach, gdzie zazwyczaj są obwodowe komisje wyborcze. Głosowanie przez internet będzie się odbywać za pomocą elektronicznego formularza. Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko zaznaczył, że potrzebny będzie do tego podpis kwalifikowany lub profil zaufania.

Naczelnik wydziału informatyki w opolskim urzędzie miasta Jarosław Starszak wytłumaczył, że formularz do głosowania dostępny będzie na platformie usług publicznych pod adresem peup.um.opole.pl. Wyjaśnił, że profil zaufania można wyrobić za pośrednictwem rządowej platformy epuap.gov.pl, na której trzeba się najpierw zarejestrować. Potem trzeba jeszcze potwierdzić profil zaufania w jednej z czterech uprawnionych do tego opolskich instytucji. Są to urzędy skarbowe, opolski urząd wojewódzki i ZUS.

W obu wariantach głosowania będzie można wskazać od jednej do trzech propozycji z 97 zakwalifikowanych do głosowania. Każdy głosujący będzie musiał wpisać - zarówno w karcie, jak i formularzu elektronicznym - swoje imię, nazwisko i PESEL. Na karcie papierowej będzie się też trzeba podpisać. _ Kart nie trzeba wrzucać do urn osobiście. Głosować będą mogli tylko mieszkańcy Opola _ - mówił Kawałko.

Głosowanie potrwa do 30 września. Liczenie głosów - kolejne dwa tygodnie. Zadania, na które zagłosuje najwięcej osób, zostaną sfinansowane w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. _ Ile ich będzie - to zależeć będzie od tego, o jakiej wartości propozycje zdobędą największą ilość głosów _ - dodał Kawałko.

W sumie do opolskiego urzędu miasta wpłynęło ponad 130 propozycji inwestycji zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego przez mieszkańców, jednostki pomocnicze czy organizacje pozarządowe. 42 z nich zaopiniowano negatywnie, np. dlatego, że nie miały wymaganych 20 podpisów albo ich realizacja miała mieć miejsce na terenie, który nie należy do miasta. Do głosowania zakwalifikowano 97 zadań. Wśród nich znalazły się m.in. budowa małego wyciągu narciarskiego czy toru saneczkowego, a także budowy ścieżek rowerowych, parkingów, placów zabaw, remontów ulic.

Prócz Opola inwestycje w ramach budżetów obywatelskich w przyszłym roku realizować będą także po raz pierwszy Nysa oraz - po raz drugi - Kędzierzyn-Koźle.

W Nysie na zadania wskazane przez mieszkańców zarezerwowanych będzie 750 tys. zł. Propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Nysy składali do 10 września. Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka podał PAP, że w sumie złożono 78 wypełnionych pomysłami formularzy. Na niektórych było po kilka różnych propozycji i pomysłów.

_ Do 15 października wszystkie wnioski zostaną zweryfikowane pod względem prawnym i merytorycznym, a także pod względem zgodności z obowiązującą strategią gminy i możliwościami realizacji. Musi też zostać oszacowany rzeczywisty koszt realizacji poszczególnych zadań _ - mówił Pieczarka. Dodał, że ogłoszenie listy zweryfikowanych wniosków nastąpi 16 października, a głosowanie odbędzie się między 12 a 20 listopada. Głosować będzie można tylko na jeden wniosek. Lista wybranych zadań ma być znana 27 listopada.

W Kędzierzynie-Koźlu wnioski do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego już wskazano. Wybrano dwa z ponad 50 - modernizację terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Wieczorka, gdzie ma być m.in. zbudowany nowy plac zabaw, stworzona strefa fitness i zbudowana zjeżdżalnia. Drugie zadanie to termoizolacja szkoły podstawowej nr 11 na os. Pogorzelec. Władze Kędzierzyna-Koźla zarezerwowały tym razem na budżet obywatelski milion zł. W ub. roku była to kwota 400 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)