Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestycje Polaków. Ryzykujemy zbyt dużo?

0
Podziel się

Nie chciwość, ale raczej oszczędność i rozsądek powodują, że kupujemy wycieczki last minute, lokujemy pieniądze w ryzykowne inwestycje czy polujemy na okazje.

Inwestycje Polaków. Ryzykujemy zbyt dużo?
(Ginasanders/Dreamstime)
bDJmHtNN

Nie chciwość, ale raczej oszczędność i rozsądek powodują, że kupujemy wycieczki _ last minute _, lokujemy pieniądze w ryzykowne inwestycje czy polujemy na okazje, oferta z niską ceną jest zawsze poważnie rozważana - ocenili eksperci.

Zdaniem socjologa, prof. Andrzeja Rycharda z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nawet upadki kolejnych biur turystycznych czy niepewna sytuacja Amber Gold nie wyeliminują wśród Polaków skłonności do korzystania z ryzykownych okazji. - _ Jesteśmy społeczeństwem na dorobku, gdzie oferta, która kusi atrakcyjną ceną, jest zawsze bardzo poważnie rozważana, jest bardzo istotnym kryterium wyboru _ - zaznaczył socjolog.

Według niego, ludzie uczą się jednak i na pewno kalkulacje ryzyka po tego typu doświadczeniach będą dużo bardziej ostrożne. _ - Na pewno będziemy bardziej dokładnie czytać to, co jest napisane najdrobniejszymi literkami _ - uważa ekspert

bDJmHtNP

_ - W sklepach wybieramy ceny promocyjne, a nie normalne. Nowe kolekcje kupujemy po sezonie, a nie przed sezonem. Wolimy korzystać z ofert last minute, a nie z regularnych wczasów z normalnymi cenami _ - wylicza dr Katarzyna Ślebarska z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem psycholog, wbrew pozorom to przejawy nie tyle ludzkiej chciwości, ale raczej oszczędności i rozsądku. _ - Najczęściej prozaicznym powodem jest to, że na wiele wciąż nas nie stać _ - powiedziała Ślebarska.

Jak podkreśliła, w naszych czasach normalnym zjawiskiem jest to, że nieco hedonistycznie niczego sobie nie odmawiamy. _ - Pojawia się myśl: dlaczego mam przepłacać, skoro mogę mieć te same wakacje co inni, ale za połowę ceny; dlaczego mam wydać więcej, skoro mogę wydać mniej; dlaczego mam zrezygnować z wycieczki na Korfu czy Kretę i nie bawić się tak jak inni; sąsiedzi gdzieś pojechali, to dlaczego ja mam nie pojechać _ - pytała retorycznie.

Tymczasem - jak tłumaczy - z braku wystarczających środków często musimy zrezygnować z czegoś, na rzecz innego dobra. Dlatego szukamy okazji. - _ To bardzo dobrze podłapuje otoczenie: producenci, usługodawcy czyli np. biura podróży, które organizują już przecież nie tylko wycieczki +last+, ale też +first minute+ _ - wyjaśniła.

bDJmHtNV

Ślebarska uważa, że dążenie do osiągania korzyści materialnych jest cechą zwłaszcza państw rozwijających się, które mają więcej do nadrobienia w sferze ekonomicznej. Równie ważna jest kultura społeczna: indywidualistyczna lub kolektywistyczna.

_ - Bardziej nastawione na zysk są zachodnie kultury indywidualistyczne, które cechuje rywalizacja i dążenie jednostki do realizacji własnych celów. W społeczeństwach, które działają na zasadzie grupowej, ważniejszy jest zysk wspólny niż korzyści indywidualne _ - dodała.

Podkreśliła jednak, że w dążeniu do zysku _ trzeba być uważnym, by nie dać się naciągnąć _. _ Taka postawa nie zawsze nam się opłaca. Warto się zastanowić co poświęcam i na jaki cel _ - zaznaczyła Ślebarska.

_ - To nie jest tak, że ludzie w Polsce są nieprawdopodobnymi ryzykantami i działają irracjonalnie. W końcu ponad 20 lat funkcjonowania gospodarki rynkowej pokazało, że Polacy potrafią się do niej racjonalnie dostosowywać _ - podsumował prof. Rychard.

bDJmHtNW
Czytaj więcej w Money.pl
Agencje ratingowe rządzą polską gospodarką. Zobacz jak Nawet sama groźba obniżenia wiarygodności kredytowej kraju może mieć dramatyczne konsekwencje dla naszych finansów.
Lokaty antybelkowe. Dla nich też się kończą Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania lokat dotnie też przedsiębiorców, którzy dziś korzystają ze sprzyjających interpretacji podatkowych.
Bezpańskie miliardy czekają na spadkobierców Nikt nie informuje rodzin zmarłych o tym, że mieli konto w danym banku i że są na nim jakieś pieniądze.
bDJmHtOq
pieniądze
wiadomości
waluty
Źródło:
KOMENTARZE
(0)