Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF oczekuje umocnienia złotego i wyższych stóp

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów oczekuje kontynuacji stopniowej aprecjacji złotego do końca roku i dalsze podwyżki stóp procentowych w 2007 i 2008 roku.

MF oczekuje umocnienia złotego i wyższych stóp
(PAP/Tomasz Gzell)

Ministerstwo Finansów oczekuje kontynuacji stopniowej aprecjacji złotego do końca roku i dalsze podwyżki stóp procentowych w 2007 i 2008 roku, wynika ze Strategii zarządzania długiem na lata 2008-2010.

"Przewiduje się, że w III kwartale 2007 r. kurs złotego będzie pozostawał pod wpływem niepewności związanej z wydarzeniami politycznymi w kraju oraz sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych. W dalszej części br. i w
kolejnych latach oczekuje się kontynuacji aprecjacji złotego" - napisało MF w Strategii.

Resort zakłada, że aprecjacja powinna przebiegać stopniowo, przy czym możliwe są odchylenia od trendu związane z bieżącą sytuacją rynkową.

Główne czynniki, które będą kształtować kurs złotego to: postępowanie procesu wyrównywania poziomu cen w krajach członkowskich UE (wpływ na aprecjację złotego jako waluty kraju o stosunkowo niskim poziomie cen), silne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki, wzrost atrakcyjności aktywów w złotych w rezultacie zacieśniania przez RPP polityki pieniężnej, napływ kapitału do Polski (wzrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich, napływ środków z UE oraz transfery środków dokonywane przez osoby pracujące w krajach starej UE).

MF zakłada, że w dalszej części 2007 r. i w 2008 r. decyzje RPP w zakresie wysokości podstawowych stóp procentowych NBP będą podejmowane w warunkach utrzymującego się ryzyka wzrostu presji inflacyjnej ze względu na wysokie tempo wzrostu popytu krajowego oraz pogarszającej się relacji pomiędzy wzrostem wydajności pracy i wynagrodzeń w gospodarce.

Resort przyjął, że w 2007 r. stopa referencyjna kształtuje się średnio na poziomie 4,4 proc., a w 2008 r. wzrośnie do 5,2 proc.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)