Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF zaoferuje 3-letnie euroobligacje

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zaoferuje w pierwszym tygodniu września trzyletnie obligacje o zmiennej stopie oprocentowania o wartości 300 mln euro

- podało MF w komunikacie.

Organizatorem emisji został Dresdner Kleinwort Wasserstein.

Polska realizuje równocześnie wieloletni program emisji 10- letnich papierów o wartości 5 mld euro, z którego do tej pory uplasowała obligacje za 2,3 mld euro.

Ostatnią transzę 800 mln euro Polska sprzedała w połowie maja przy spreadzie 49 punktów bazowych powyżej odpowiedniej stopy swapowej.

Ministerstwo finansów nie podało na co zamierza przeznaczyć środki z emisji papierów, jednak wcześniej resort podawał, że chciałby w październiku wykupić część pozostających w obrocie obligacji Brady'ego.

Ministerstwo Finansów ostatnio w kwietniu wykupiło przed terminem obligacje PDI o wartości 1.112,1 mln USD poprzez wykorzystanie opcji call. Polska skorzystała wtedy z finansowania pomostowego, które spłacone ma być nowymi emisjami.

W październiku 2002 roku Polska skorzystała z opcji call i wykupiła 1,3 mld USD niezabezpieczonych obligacji PDI o terminie zapadalności w 2014 roku.

W wyniku przeprowadzonych dotąd operacji wykupu długu zagranicznego kwota pozostających do wykupu obligacji Brady'ego wyemitowanych w ramach porozumienia z Klubem Londyńskim spadła z około 8 mld USD do około 1,5 mld USD.

Ryszard Michalski, wiceminister finansów mówił wcześniej, że MF rozważa wcześniejszy wykup obligacji Brady'ego kolejnej serii w październiku tego roku.

Ministerstwo Finansów podawało, że wcześniejszy wykup obligacji Brady'ego, wyemitowanych blisko 10 lat temu na restrukturyzację długu z lat 70. ubiegłego stulecia ma dać 300 mln dolarów oszczędności netto.

Poza tym do wykupienia pozostały jeszcze zabezpieczone obligacje Par Bonds o wartości nominalnej 744,70 mln USD i RSTA Bonds na 448,60 mln USD oraz niezabezpieczone papiery DCB Bonds 393 mln USD.

Największą część polskiego zadłużenia zagranicznego stanowią zobowiązania wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Paryskim. Zadłużenie to jest obsługiwane na bieżąco począwszy od 1991 roku, kiedy zostało zrestrukturyzowane. Na koniec 2003 roku ma ono spaść do 15,14 mld USD z 16,56 mld USD na koniec 2002 roku.

Z Klubem Paryskim Polska podpisała porozumienie w 1991 roku. Na jego mocy główna część zadłużenia, około 27 mld USD, czyli 70 proc. całego długu zredukowano o 50 proc. Spłata rat kapitałowych będzie się odbywała do 2010 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)