Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

New York Times: Złoty pomaga Polsce

0
Podziel się:

Pozostanie poza strefą euro działa na korzyść polskiej gospodarki -
pisze New York Times.

New York Times: Złoty pomaga Polsce
(kalleboo/CC/Flickr)

Pozostanie poza strefą euro działa na korzyść polskiej gospodarki - pisze amerykański dziennik _ New York Times _, podkreślając, że Polska, jako jedno z niewielu państw UE, jest w dobrej kondycji finansowej.

_ Istnieją uderzające podobieństwa między dzisiejszą Polską i Irlandią z lat dziewięćdziesiątych. Podobnie jak Irlandczycy kilkadziesiąt lat temu, Polacy to naród ciężko doświadczony przez historię, ale stojący u progu dobrobytu. Kapitał zagraniczny napływa, a banki inwestycyjne otwierają siedziby, przyciągane prężnym wzrostem i 38,5 mln ludzi, którzy są bliscy pozbycia się etykietki rynku wschodzącego _ - pisze _ NYT _.

Według dziennika _ fakt, że Polska nie jest związana wspólną walutą, działa na jej korzyść w sytuacji, gdy takie kraje strefy euro jak Irlandia mają trudności z posiłkowaniem się tanim eksportem, by wydobyć się z tarapatów _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/powazne;oslabienie;zlotego;przez;klopoty;eurolandu,95,0,715871.html) Poważne osłabienie złotego? Przez kłopoty eurolandu

Gazeta uważa, że płynny kurs złotówki, który spadł w stosunku do euro o 18 proc. od początku 2009 r., zadziałał jak zawór bezpieczeństwa, przyczyniając się do konkurencyjności polskich produktów na rynku światowym i chroniąc Polskę przed nadmiernym długiem państwowym.

_ Polska okazała się w ciągu ostatnich dwóch lat najbardziej zawziętą gospodarką Europy. Jako jedyny członek Unii Europejskiej uniknęła recesji, nie poddając się nawet po tym, jak w kwietniowej katastrofie samolotowej zginęła znaczna część elity politycznej, w tym prezydent i szef banku centralnego. Żaden bank nie wymagał akcji ratunkowej _ - podkreśla _ NYT _.

Dziennik zwraca jednak również uwagę na różnice między Polską i Irlandią. Po pierwsze, Polska jest dużo większa od Irlandii, która liczy tylko nieco ponad 4 mln mieszkańców.

_ Poza tym cudowne bez mała wyniki gospodarcze Polski podczas światowego kryzysu finansowego były spowodowane połączeniem umiejętnych działań i szczęścia _ - zwraca uwagę gazeta.

_ NYT _ podkreśla, że rząd wpompował do gospodarki znaczne sumy w 2009 r. i wykorzystał linię kredytową MFW, by uspokoić inwestorów. _ Ale Polska miała także szczęście pod tym względem, że w odróżnieniu do Irlandii jej sektor bankowy był jeszcze niewielki w stosunku do całości gospodarki, a zatem mógł spowodować mniejsze szkody. Zadłużenie gospodarstw domowych jest stosunkowo niewielkie. Polska skorzystała także na sile gospodarki Niemiec, na które przypada 1/4 jej eksportu _ - podkreśla _ NYT _.

Dziennik podkreśla, że wzrost gospodarczy ma w Polsce wynieść w 2011 r. 4 proc., ceny nieruchomości w Warszawie rosną w tempie 10 proc. rocznie, a spodziewany wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych prognozuje się w tym roku na 28 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/belka;zloty;bedzie;sie;umacnial,156,0,725404.html) Belka: Złoty będzie się umacniał

Gazeta zwraca jednak uwagę, że nie wszystko jest idealnie. _ Dług rządowy przekracza zdrowy poziom. Deficyt ma sięgnąć w tym roku 7,6 proc. PKB, niebezpiecznie zbliżając wysokość całkowitego długu do poziomu, który zgodnie z polskim prawem wymagałby poczynienia przez rząd drastycznych cięć w wydatkach _ - czytamy.

Zdaniem _ NYT _, gospodarka polska nie jest wolna od problemów. Polska zajmuje według Banku Światowego dopiero 70. miejsce wśród 183 państw pod względem łatwości prowadzenia interesów, co biznesmeni tłumaczą nadmierną biurokracją rządową.

_ Jednym z zagrożeń dla Polski jest to, że jej wzrost częściowo opiera się na pomocy Unii Europejskiej i innych jednorazowych czynnikach, takich jak budowa nowych stadionów i inne projekty związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej(...) w 2012 r. Kraj jest praktycznie jednym wielkim placem budowy _ - podkreśla gazeta.

_ Jeśli te projekty zostaną dobrze zrealizowane i zwiększą produkcyjność gospodarki, przyczynią się do wzrostu. Jeśli nie, może dojść do spowolnienia (gospodarczego), gdy osłabnie napływ pieniędzy _ - czytamy.

Według dziennika, Polska nie jest również w stanie całkowicie odciąć się od problemów strefy euro, a niespodziewane spowolnienie w gospodarce niemieckiej odbiłoby się na Polsce niekorzystnie.

_ - Polska nie jest w stanie zupełnie oderwać się od procesów w Europie - cytuje _NYT ekonomistę firmy finansowej UBS w Londynie Gyoergya Kovacsa. - _ Jeśli będziemy mieć do czynienia z kolejnym poważnym spowolnieniem w państwach UE, dotknie to także Polskę _ - dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;nie;boja;sie;kryzysu;znow;inwestuja;za;granica,96,0,671072.html) Firmy nie boją się kryzysu, znów inwestują za granicą W latach 2008 i 2009 polskie firmy wydały za granicą niemal trzy razy mniej niż w poprzednich dwóch latach. Rok 2010 będzie przełomowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t110737.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwa;lata;po;krachu;-;teraz;kolej;na;polske,251,0,675579.html) Dwa lata po krachu - teraz kolej na Polskę? Rząd Donalda Tuska zarezerwował na walkę z kryzysem 94 mld złotych. Nie musiał po nie sięgać. Recesja ominęła Polskę, a firmy wykorzystały niewielki ułamek tej kwoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolny;front;ue;i;usa;w;wojnie;walutowej,74,0,714314.html) Wspólny front UE i USA w wojnie walutowej Przywódcy światowi apelują o unikanie sztucznego obniżania kursu walut.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)