Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Orłowski dla Money.pl: Trzeba kibicować Szwajcarom

0
Podziel się

Zobacz, co znany ekonomista sądzi na temat ostatniej decyzji szwajcarskiego banku centralnego o usztywnieniu waluty.

Orłowski dla Money.pl: Trzeba kibicować Szwajcarom
(premier.gov.pl)
bEhQrnwB
Prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC, uważa, że powiązanie kursu franka szwajcarskiego z euro to akt desperacji tamtejszego banku centralnego. Może okazać się również, że spekulanci będą chcieli zaatakować szwajcarską walutę.

Czy Bank Szwajcarii wygra wojnę o osłabienie franka?

Zobaczymy. Widać, że sytuacja w tamtejszej gospodarce jest bardzo napięta, a usztywnienie kursu franka szwajcarskiego do euro to w pewnym sensie akt desperacji. To rozpaczliwe działanie Banku Szwajcarii oznacza, że w jego ocenie dalsze umocnienie waluty mogłoby prowadzić do załamania eksportu i recesji w realnej gospodarce.

A taka decyzja tym bardziej nie zachęca spekulantów do ataku na tę walutę?

Trochę tak. Jest dość prawdopodobne, że będą chcieli testować wytrzymałość Banku Szwajcarii. Znamy już taki przykład z historii, jak George Soros pokazał, że spekulant może wygrać. Tym bardziej, że usztywnienie franka i deklaracja o skupie waluty w nieograniczonych ilościach to dla Banku Szwajcarii gigantyczne wręcz koszty. Pozostaje pytanie, czy temu podoła.

bEhQrnwD

Po decyzji Banku Szwajcarii frank potaniał w stosunku do złotego

bEhQrnwJ
Polscy kredytobiorcy powinni trzymać za to kciuki?

Rozmowa została przeprowadzona podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zdecydowanie. Póki co Bank Szwajcarii zaprezentował osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich same dobre wiadomości. Osłabienie franka w stosunku do złotego oznacza dla nich spore oszczędności. Poza sprawą kredytów decyzja nie będzie miała wpływu na naszą gospodarkę, bo nasze powiązania handlowe ze Szwajcarią nie są duże. Tak więc kibicujmy Szwajcarom, by ich plan się powiódł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t142821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/2;miliardy;frankow;pomocy;dla;przedsiebiorstw;ktore;ucierpialy;przez;franka,239,0,892911.html) Ucierpieli przez franka. Pomogą im Szwajcarzy Szwajcarski rząd postanowił wesprzeć kwotą 2 miliardów franków szwajcarskich (1,74 miliarda euro) przedsiębiorstwa, które ucierpiały na skutek wysokiego kursu franka. Krok taki ma na celu ochronę miejsc pracy - poinformowano w środę w komunikacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t152761.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ich;cierpliwosc;sie;skonczyla;frank;wreszcie;spadnie,77,0,885581.html) Ich cierpliwość się skończyła. Frank wreszcie spadnie? Szwajcarski bank centralny obciął stopy. Taki krok może jednak nie wystarczyć.
bEhQrnxe
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)