Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy oszczędzają na potęgę

0
Podziel się:

O ponad 15 proc. wzrosły oszczędności Polaków od początku roku. Na koniec czerwca zgromadzili oni prawie 674 miliardy złotych.

Polacy oszczędzają na potęgę

Wartość oszczędności zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w czerwcu 2007 wzrosła do poziomu 673,9 mld PLN – wynika z raportu przygotowanego przez Analizy Online. Jest to o 15,4 proc. więcej niż na początku roku.

W drugim kwartale, podobnie jak w poprzednich okresach, najszybszy wzrost zaobserwowano w tych kategoriach, które w sposób pośredni bądź bezpośredni związane są z rynkiem akcji.

_ W drugim kwartale najsłabiej wypadły ponownie obligacje i bony skarbowe, których wartość stopniała w ciągu 3 miesięcy o 1 mld złotych, czyli o 8 procent. _Według autorów opracowania najwięcej w ciągu drugiego kwartału wzrosły oszczędności ulokowane w akcjach spółek publicznych. Ich wartość zwiększyła się o 26 proc., do poziomu 67,4 miliardów złotych. Wynik ten w dużej części jest zasługą wzrostu cen akcji spółek notowanych na GPW, które doprowadziły w drugim kwartale do zwyżki głównego indeksu warszawskiej giełdy o blisko 15 procent. Jeszcze lepiej wypadły segmenty średnich oraz małych spółek, których indeksy rosły odpowiednio o 20,2 proc. oraz 25,4 proc..

Drugą pozycję pod względem dynamiki, z wynikiem na poziomie 21,7 proc., odnotowano w przypadku funduszy inwestycyjnych. Ich aktywa wzrosły na koniec czerwca do poziomu 139 mld złotych. Z tej kwoty, według szacunków Analizy Online, 107,6 mld złotych to wartość jednostek będących w posiadaniu osób fizycznych. Również w tym przypadku wpływ na osiągniętą dynamikę miały dwa czynniki: hossa na krajowym i zagranicznych rynkach akcji oraz napływ nowych środków.

_ W ciągu drugiego kwartału oszczędności ulokowane w akcjach spółek publicznych, wzrosły o 26 proc. do poziomu 67,4 miliardów złotych. _Ostatnią grupą, która w drugim kwartale odnotowała dwucyfrowy wzrost są aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe w ramach produktów ochronno-inwestycyjnych. Analitycy Analizy Online szacują, że środki zgromadzone w UFK wzrosły do końca czerwca do poziomu 36 mld złotych, co daje 3-miesięczną dynamikę na poziomie 11,9 procent.

Tak istotny wzrost wynika z tych samych czynników co w funduszach inwestycyjnych. Decydujący wpływ na obserwowaną dynamikę mają kierowane do nich przez Polaków nowe środki.

O 8,6 proc. wzrosły w drugim kwartale aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, które w końcu drugiego półrocza przekroczyły poziom 138 mld złotych. Zadecydowało o tym znacznie mniejsze - niż w przypadku pozostałych grup - zaangażowanie na rynku akcji, sięgające w przypadku OFE maksymalnie 40 procent. Z uwagi na wielkość środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych coraz mniejszy wpływ na ich dynamikę mają nowe wpłaty.

* * Pobierz pełną wersję raportu Analizy Online*Natomiast zgodnie z szacunkami analityków Analizy Online o 1,7 proc. spadły w ciągu drugiego kwartały oszczędności Polaków ulokowane na depozytach bankowych. Obecnie w bankach zgromadziliśmy 244 miliardy złotych.

W drugim kwartale najsłabiej wypadły ponownie obligacje i bony skarbowe, których wartość stopniała w ciągu 3 miesięcy o 1 mld złotych, czyli o 8 procent. W kwocie 11,5 mld złotych tylko 26 proc. stanowią obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Ponad 5,7 mld złotych zostało ulokowane w dwuletnich papierach oszczędnościowych o stałym oprocentowaniu (DOS).

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)