Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prognoza walutowa. Kurs złotego powinien się stabilizować

0
Podziel się

Wartość krajowej waluty będzie wspierana przez dobre wyniki gospodarki przy umiarkowanej presji inflacyjnej.

Prognoza walutowa. Kurs złotego powinien się stabilizować
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEajEENx

_ - W przyszłym roku kurs polskiej waluty powinien się stabilizować względem dolara i euro - _ uważa analityk Marcin Kiepas z Admiral Markets Polska. Jego zdaniem pod koniec 2014 r. złotówka może osiągnąć psychologiczny poziom, 4 zł za jedno euro.

Zdaniem Kiepasa, w przyszłym roku wartość złotego będzie wspierana przez dobre wyniki polskiej gospodarki przy umiarkowanej presji inflacyjnej.

_ - Z drugiej strony, w trzecim i czwartym kwartale 2014 r. złotego może też wspierać oczekiwanie na podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednocześnie zapoczątkowany w grudniu przez Fed proces normalizacji polityki monetarnej nie powinien mieć dużego negatywnego wpływu na złotego _ - podkreślił.

bEajEENz

Jak dodał analityk, kurs euro do złotego będzie się kierował do poziomu 4 zł, na koniec roku osiągając poziom 4,00-4,05 zł za jedno euro. Notowania franka szwajcarskiego też powinny spadać do 3,19 zł. Zdaniem analityka kurs brytyjskiej waluty powinien utrzymać się na poziomie 5 zł.

Notowania złotego w 2013 roku

_ - Jedynie do dolara złoty się osłabi, co przełoży się na wzrost USD/PLN w kolejnych 12 miesiącach w okolice 3,20 zł _ - zauważył Kiepas.

We wtorek, przy niewielkich świątecznych obrotach polską walutą, złoty umocnił się do euro i w lekko osłabił do dolara. Po godz. 13 kurs euro do złotego testował poziom 4,1480 zł wobec 4,1524 zł w poniedziałek na koniec dnia. _ Euro było dziś najtańsze od maja br. Kurs USD/PLN wzrósł natomiast do 3,0320 zł z 3,03 zł w poniedziałek _ - zauważył Kiepas.

bEajEENF

_ - Do końca dzisiejszego handlu na rodzimym rynku walutowym będą utrzymywać się minimalne obroty, a notowania złotego będą uzależnione od zachowania EUR/USD. Teoretyczny wpływ na kształtowanie się kursu tej ostatniej pary, a więc pośrednio też złotego, mogą dziś jeszcze mieć publikowane dane makroekonomiczne z USU nt. zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz indeksów FHFA i Fed z Filadelfii _ - ocenił Kiepas.

Analityk dodał, że obserwowany we wtorek spadek euro do złotego _ zmienił układ sił na wykresie tej pary _. _ Dopóki kurs nie wróci wyraźnie powyżej 4,15 zł prawdopodobieństwo spadków EUR/PLN będzie nieco większe niż wzrostów _ - ocenił.

Kiepas zauważył, że sytuacja nie zmienia się w stosunku amerykańskiej waluty do złotego. _ Od dwóch tygodni dolar konsoliduje się w wąskim przedziale, który można zamknąć umownym przedziałem 3,0250-3,05 zł. W poprzednim tygodniu dolar dwukrotnie próbował wybić się z niego górą, ale te próby nie powiodły się _ - podkreślił.

Jego zdaniem do końca roku dolar powinien wahać się w przedziale 3,02-3,05 zł, a euro w przedziale 3,13-3,16 zł.

bEajEENG
Czytaj więcej w Money.pl
Frank będzie tańszy o kilkanaście groszy. Idą dobre czasy dla złotego Jeśli prognozy się sprawdzą, to szwajcarska waluta potanieje do poziomów z 2011 roku.
Stopy procentowe bez zmian. Co ze złotym? Notowania złotego były stabilne, z minimalnym umocnieniem wobec euro i dolara - odpowiednio 0,1 i 0,6 procent.
bEajEEOa
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)