Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przybywa przeciwników euro w Polsce

0
Podziel się:

47 procent ankietowanych nie chce by europejska waluta zastąpiła złotego.

Przybywa przeciwników euro w Polsce
(Marlee90/iStockphoto)

Liczba przeciwników przyjęcia przez Polskę euro wzrosła do 47 z 43 procent, natomiast zwolenników spadła o 5 punktów, do 38 procent - wynika z wrześniowego monitora opinii publicznej, przygotowanego przez Ipsos dla Ministerstwa Finansów.

Z badań wynika, że w oczach Polaków największymi korzyściami z wprowadzenia euro są wciąż: lepsze warunki dla polskiego handlu zagranicznego, ułatwione podróżowanie i dokonywanie zakupów w innych państwach strefy euro oraz silniejsza i stabilniejsza waluta.

**Jednak najwięcej Polaków (34 procent) sądzi, iż euro powinno zostać wprowadzone w Polsce w ciągu kilku lat. Zdaniem jednej czwartej badanych perspektywa ta powinna natomiast wynosić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. _ - Po dodaniu do zakresu możliwych odpowiedzi opcji nigdy, okazało się, że takiego zdania jest prawie jedna czwarta ankietowanych _ - piszą autorzy raportu.

*Prawie 80 procent Polaków *obawia się, w mniejszym lub większym stopniu, skokowego wzrostu cen w wyniku wprowadzenia euro.
Podkreślają duży spadek wskazania euro jako silniejszej, stabilniejszej waluty oraz polepszenia sytuacji gospodarczej Polski jako jednych z najważniejszych korzyści z wprowadzenia euro. Wynik ten prawdopodobnie odzwierciedla reakcję opinii publicznej na zawirowania w strefie euro spowodowane kryzysem greckim.

Badania pokazują, że najsilniejsze obawy związane z wprowadzeniem euro w Polsce wiążą się bezpośrednio lub pośrednio z jego wpływem na poziom cen. "Najczęściej wskazywano na obawy dotyczące pogorszenia własnej sytuacji finansowej (41 proc., wzrost o 4 pkt proc.), zaokrąglania i podnoszenia cen przez sprzedawców (37 proc., spadek o 6 pkt proc.) oraz wzrost biedy i nierówności społecznych (32 proc., wzrost o 2 pkt proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos Observer w czerwcu na zlecenie resortu
na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, liczącej 1005 osób w wieku 15 lat i więcej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cbos;polacy;przeciwnikami;wejscia;do;strefy;euro,229,0,633317.html) CBOS: Polacy przeciwnikami wejścia do strefy euro 49 proc. respondentów nie chce zmiany waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t95792.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosati;euro;mozemy;przyjac;w;2015;roku,113,0,626289.html) Rosati: Euro możemy przyjąć w 2015 roku Aby to się udało Polska musi jednak najpierw ograniczyć deficyt budżetowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;nie;spelnia;zadnego;z;kryteriow;wejscia;do;euro,242,0,619506.html) Polska nie spełnia żadnego z kryteriów wejścia do euro Komisja Europejska krytykuje nasz kraj w najnowszym raporcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)