Notowania

euro
16.02.2009 13:41

Przyjęcie euro będzie kosztować ponad 20 mld zł

Największe koszty transformacji walutowej poniosą przedsiębiorstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Milek/Dreamstime.com)

Z wyliczeń ekspertów wynika, że przyjęcie i wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego będzie kosztować od 20,4 do 22,7 mld zł.

Narodowy Bank Polski przedstawił raport na temat szans i zagrożeń jakie niesie z sobą wprowadzenie wspólnej, europejskiej waluty w Polsce.

Eksperci oszacowali, że największe koszty transformacji walutowej poniosą przedsiębiorcy (15,7 - 17 mld zł). Zdecydowanie mniej będzie kosztować przystosowanie: sektora finansowego (2,3 - 2,6 mld zł) i administracji publicznej (0,9 - 1,1, mld zł). Koszty NBP to od 1,5 do 2mld zł.

Pomimo tego zdaniem autorów raportu wejście do stery euro niesie z sobą więcej korzyści niż zagrożeń. Pozostawanie poza strefą euro może spowodować, że polska gospodarka będzie rozwijać się wolniej średnio o 0,7 proc. PKB rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska w ERM2? "Dużo zagrożeń i są one potężne" ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/polska;w;erm2;duzo;zagrozen;i;sa;one;potezne,210,0,427730.html )
* [ Pobierz całą prezentację NBP (plik .pdf) ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=8665 )

Eksperci NBP uważają, że przyjęcie europejskiej waluty doprowadzi do wzrostu wymiany handlowej i inwestycji za sprawą spadku kosztów kapitału i redukcji ryzyka makroekonomicznego.

Analitycy wskazują co prawda na ryzyko wzrostu cen. Ich zdaniem największe podwyżki mogą dotyczyć takich branż jak: spożywcza, łączność, gastronomia i hotelarstwo.

Twórcy raportu zastrzegają jednak, że przedstawione symulacje i wyliczenia muszą być poddane weryfikacji w obliczu kryzysu finansowego

* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz