Wejście Polski do ERM2 - przedsionka euro - jest jeszcze odległe z uwagi na turbulencje na rynkach światowych, ale możliwe jest ono nadal w 2009 roku - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.
_ - Na pewno ta decyzja KE w sprawie Słowacji oznacza, że __ reguły gry jeśli chodzi o przystąpienie krajów do strefy euro są bardziej jasne i klarowne niż były wcześniej i wobec tego cały program przystąpienia Polski do strefy euro staje się bardziej realne niż wcześniej. Obecna turbulencja na rynkach światowych oznacza, że decyzja o przystąpieniu do ERM2 jest dość odległa _ - uważa Rostowski. - _ Jest możliwość przystąpienia do ERM2 w 2009 roku _.
Minister zaznaczył, że Polska formalnie kryterium fiskalnego nie spełnia, bo procedura nadmiernego deficytu nie została zdjęta, będzie ona zdjęta w czerwcu.
- _ Stanowiska EBC, jeśli chodzi o potrzebę konsolidacji fiskalnej są wyrażane rutynowo w przypadku prawie wszystkich krajów _ - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE:
Komisja Europejska dała dziś Słowacji zielone światło na wejście od 1 stycznia 2009 roku do strefy euro, uznając, że Bratysława spełniła niezbędne warunki przyjęcia wspólnej waluty.
- _ Uważamy, że to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Oznacza, że KE zdecydowała się na ścisłą interpretację kryteriów z Mastricht, nie było naginania kryteriów, czyli czegoś, czego się obawialiśmy. To dobry znak, że UE w konsekwentnie stosuje kryteria i istnieje większa pewność o inne kraje w tym RP w stosownym momencie _ - komentuje decyzję KE Rostowski.
| Co to jest ERM2 |
| --- |
| Zanim dany kraj przyjmie wspólną walutę, musi udowodnić stabilność kursu krajowej waluty wobec euro w dłuższym okresie czasu. Sprawdzianem jest udział w mechanizmie ERM II. Każdy z kandydatów oficjalnie ustala kurs centralny swojej waluty wobec euro i stara się utrzymać jej kurs rynkowy zbliżony do tej wartości przez co najmniej dwa lata, podczas gdy jego gospodarka dostosowuje się do warunków panujących w strefie wspólnej waluty. Więcej na nbportal |