Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP ponownie obniżyła stopy

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych, z wyjątkiem stopy redyskonta weksli, która spadnie o 50 pb, oraz pozostawiła łagodne nastawienie w swojej polityce, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

Jest to już piąta obniżka stóp procentowych w 2005 roku, po tym jak RPP w marcu, kwietniu i czerwcu obcinała stopy po 50 pkt, a w lipcu o 25 pkt bazowych.

W czerwcu dodatkowo Rada zmieniła nastawienie w polityce monetarnej z neutralnego na łagodne.

NBP podał w środowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nie mniej niż 4,50 proc., stopa lombardowa 6,0 proc., redyskontowa 4,75 proc., zaś depozytowa 3,0 proc.

Decyzja RPP wchodzi w życie od 1 września.

Decyzja Rady nie zaskoczyła analityków, którzy oczekiwali obniżki stóp właśnie o 25 pb.

Według ostatniej ankiety PAP, 18 spośród 21 ankietowanych ekonomistów prognozowało obniżkę stóp o 25 pb w sierpniu, a trzech uważało, że RPP pozostawi stopy na obecnym poziomie.

Natomiast 14 z 21 ekonomistów nie oczekiwało zmiany nastawienia w polityce pieniężnej w sierpniu, a tylko czterech spodziewało się zmiany nastawienia na neutralne w tym miesiącu.

"Decyzja jest zgodna z przewidywaniami, nie budzi kontrowersji. Pozostanie bez wpływu na rynek walutowy i jest pomyślna dla rynku długu. Nastawienie łagodne oznacza, że cykl obniżek nie został zakończony. Spodziewam się jeszcze jednej redukcji, a jej termin zależy od wyniku wyborów i nowego rządu" - powiedział główny ekonomista BRFE Banku Janusz Jankowiak.

Rynki zastanawiają się w jaki sposób RPP uzasadni swój ruch i czy będzie on opierał się na przygotowanym raporcie o inflacji wraz z projekcją.

"Co do wskazówek dotyczących kolejnych ruchów musimy poczekać do oficjalnego komunikatu do godziny 16.00 i do projekcji inflacji, choć nie wiadomo czy zostanie ona opublikowana dzisiaj, czy nie. Myślę, że dzisiejszy komunikat będzie wskazywał na to, że po ostatnich danych dotyczących aktywności gospodarczej w czerwcu - mimo prognoz wyższych cen paliw - prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji poniżej celu jest nadal wyższe niż powyżej tego celu" - powiedział główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

RPP o godzinie 16.00 ogłosi uzasadnienie do decyzji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)