Notowania

iran
19.11.2011 15:59

Rząd Iranu zaapelował, by nie kupowć dolarów

Próbuje w ten sposób powstrzymać wzrost popytu na obce waluty, których kursy w ostatnich miesiącach poszły znacznie w górę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photos8.com)

Próbuje w ten sposób powstrzymać wzrost popytu na obce waluty, których kursy w ostatnich miesiącach poszły znacznie w górę.

Cytowany przez oficjalną państwową agencję prasową IRNA minister gospodarki Szamseddin Hosejni zalecił Irańczykom, by _ unikali na razie kupowania obcych walut lub złotych monet ze względu na ich wysokie kursy _.

_ - Biorąc pod uwagę, że kursy walut i złotych monet mają spaść, ci, którzy kupują je po wysokich cenach, nie powinni się później skarżyć _ - zaznaczył minister.

Wzrost inflacji oraz obniżenie oprocentowania depozytów w bankach zwiększyły zainteresowanie Irańczyków obcym walutami i złotem, co z kolei skłoniło Centralny Bank Iranu do podjęcia działań na rzecz obrony pozycji riala.

Według ustalanego przez Centralny Bank Iranu _ kierowanego płynnego kursu wymiany _ dolar kosztował w sobotę 10 880 riali, podczas gdy przy jego kupnie w kantorze obowiązywał kurs 13 380 riali za dolara - czyli o 23 proc. wyższy.

Bank centralny, który w czerwcu dokonał 10-procentowej dewaluacji oficjalnego kuru dolara, by zmniejszyć jego odchylenie od kursu rynkowego, poinformował o mianowaniu nowego dyrektora swego departamentu dewizowego. Została nim Minu Kiani Rad, kierująca dotąd jego departamentem spraw zagranicznych.

Prezydent Mahmud Ahmadineżad oskarżył wrogów Iranu o podkopywanie pozycji jego waluty, twierdząc, że _ źle życzący (państwu) wykupują dolary _, zmuszając je do rzucania twardej waluty na rynek.

Zdaniem ekonomistów, popyt na dolary i złoto stymulowany jest przez inflację, której wskaźnik wzrósł w październiku do 19,1 proc. - po osiągnięciu w sierpniu 2010 roku historycznego minimum 8,8 proc.

Międzynarodowe sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym mają pewien wpływ na gospodarkę, ale głównym czynnikiem wspierającym inflację są forsowane przez Ahmadineżada cięcia dotacji do cen żywności i paliw.

Najnowsze wiadomości z Iranu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t134232.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rada;bezpieczenstwa;onz;bedzie;bardziej;naciskac;iran,69,0,969285.html) Będą ich naciskać. Boją się broni atomowej Twórcami projektu rezolucji są państwa, starające się rozwiązać sporne problemy z Iranem drogą dyplomatyczną: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Oznacza to, że uchwalenie dokumentu przez całą Radę Gubernatorów jest praktycznie pewne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t110809.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mozliwe;dalsze;sankcje;ue;wobec;iranu;ale;jeszcze;nie;teraz,16,0,966416.html) Iran nie odpowiada. Unia szykuje im sankcje UE nie może tolerować rozwijania zdolności nuklearnych przez Iran - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t134231.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;odrzuca;zarzuty;bahrajnu,14,0,965902.html) Iran oburzony: Absurdalne i nieuzasadnione Stosunki między Iranem i Bahrajnem pogorszyły się od zdławienia w Bahrajnie ruchu protestacyjnego środowisk szyickich.
Tagi: iran, gospodarka, pieniądze, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz