Notowania

rpp
02.10.2013 12:09

Stopy procentowe zaczną rosnąć dopiero w przyszłym roku

Sprawdź, kiedy znów zapłacimy więcej za kredyty, a oprocentowanie lokat zacznie rosnąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić je na poziomie najniższym w historii.

Zgodnie z opublikowanym przez NBP komunikatem po październikowym posiedzeniu RPP główna stopa referencyjna wciąż będzie wynosić 2,50 procent. Decyzja Rady jest zgodna z tym, czego spodziewali się analitycy.

- _ Na taką decyzję wskazywał stabilny względem poprzedniego miesiąca odczyt inflacji w sierpniu, jak również nieco słabsze wyniki sierpniowej produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Nie bez znaczenia jest również odroczenie w czasie decyzji amerykańskich władz monetarnych o redukcji skali skupu aktywów - _ocenia Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Uzasadnienie decyzji RPP poznamy podczas zaplanowanej na godzinę 16. konferencji. Ekonomiści spodziewają się, że stopy pozostaną niezmienione co najmniej do końca tego roku.

- _ W obliczu wyraźnych symptomów poprawy koniunktury w Polsce, w szczególności w przetwórstwie przemysłowym, sygnalizowanych przez ponownie rosnący we wrześniu indeks PMI, w nowym roku należy oczekiwać rozpoczęcia dyskusji o konieczności podwyżek stóp procentowych _ - dodaje Dariusz Winek.

Czytaj więcej w Money.pl
Niskie stopy procentowe zaszkodzą złotemu? Szef NBP tłumaczy, dlaczego kierowany przez niego bank ma nieco inną politykę niż wiele banków centralnych na świecie.
Stopy procentowe w Polsce mogły być jeszcze niższe Sprawdź również, jak Rada Polityki Pieniężnej ocenia perspektywy gospodarcze Polski.
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
Tagi: rpp, wiadomości, waluty, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz