Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szanse na EMU w 2006 roku

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział w piątek, że widzi szansę wejścia Polski do Europejskiej Unii Monetarnej w 2006 roku, gdyby standardowy dwuletni okres pobytu w mechanizmie ERM2 został skrócony

.

"Jeśli wstąpimy do UE, tak jak to się zapowiada - w połowie 2004 roku, to wypada 2007 rok. Jeśli dałoby się pewne procesy decyzyjne skrócić, byłby to 2006 rok" - powiedział dziennikarzom Balcerowicz.

Do tej pory Ministerstwo Finansów i przedstawiciele NBP wymieniali 2007 rok jako możliwy termin zastąpienia złotego przez euro. Jednakże tydzień temu wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski powiedział w wywiadzie dla PAP, że prawo europejskie traktuje elastycznie okres przebywania w "wężu walutowym" i pozwala na różne interpretacje. Dodał, że okres przebywania w mechaniźmie kursowym może zależeć od nastawienia EBC.

System ERM2 ogranicza wahania waluty krajowej do plus/minus 15 proc. odchylenia od ustalonego parytetu. Kraj chcący wejść do strefy euro powinien przebywać w ERM2 co najmniej dwa lata i ustala wspólnie z Unią Europejską parytet centralny swojej waluty wobec euro. Jednak do tej pory zdarzyły się już odstępstwa od dwuletniego okresu.

"Było tak w przypadku Irlandii. Okres przejściowy trwał 16 miesięcy" - powiedział Balcerowicz.

Wcześniej przedstawiciele banku centralnego sygnalizowali, że Polska chciałaby wejść do ERM2 równocześnie z akcesją do UE.

euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)