Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Teraz jest zły moment na wejście do ERM2"

0
Podziel się

To opinia Dariusza Filara, członka RPP.

"Teraz jest zły moment na wejście do ERM2"
(PAP/Paweł Supernak)
bEgUvnvp

*- _ Obecnie nie jest dobry moment na wchodzenie do systemu ERM2, gdyż działa bardzo wiele czynników to utrudniających _, ocenił Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej. *
_ - Po pierwsze to wysoka zmienność rynku walutowego, własne napięcia strefy euro oraz możliwe problemy ze spełnieniem kryteriów nominalnych _ - uważa Filar.

Członek RPP wyjaśnił, że ma na myśli kryterium inflacyjne, którego obecnie nie spełniamy i przez dłuższy okres nie będziemy go spełniać. _ _

_ - Patrząc na prognozy inflacji HICP w Polsce i Europie należy liczyć się z tym, że w 2010 roku nie będziemy dość mocno, nawet o 1 pkt proc. spełniać kryterium inflacyjnego _ - przewiduje Filar.

bEgUvnvr

Dodał, że kolejnym problemem są nieuporządkowane kwestie formalno-prawne. Według niego, dopiero po wyjaśnieniu wszystkich tych problemów, możemy myśleć o wstąpieniu do systemu ERM2.

Raport Money.pl
*Euro w 2012 roku poza naszym zasięgiem? * Jak sprawdził Money.pl wciąż nie spełniamy warunków, by przyjąć europejską walutę. Czytaj w Money.pl

_ - Teraz nie jest dobry moment na wchodzenie do systemu ERM2. Pracujmy intensywnie nad wszystkimi rozwiązaniami formalno-prawnymi i czekajmy na optymalny moment z punktu widzenia makroekonomicznego _ - podsumował Filar.

Pod koniec października rząd przyjął _ mapę drogową _, z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.

bEgUvnvx
bEgUvnvS
euro
pieniądze
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)