Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujemne stopy procentowe w Szwajcarii. Frank tanieje

0
Podziel się:

Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego zapowiedział, że jest gotów do podjęcia dalszych działań.

Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego <br>
Thomas Jordan, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego <br> (Bank of Switzerland)

Bank centralny Szwajcarii (SNB) niespodziewanie wprowadził ujemne stopy procentowe. Thomas Jordan, prezes SNB zapowiedział, że jest gotów do podjęcia dalszych działań. Sprawdź, jak na decyzję zareagowały europejska i polska waluta. Z wiadomości mogą cieszyć się polscy kredytobiorcy - niższy kurs to bowiem niższe raty kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie.

aktualizacja 11:09

_ - To dobra informacja dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Kurs spadł o kilka groszy, więc jest możliwość kupienia waluty trochę taniej. Niestety złoty jest zbyt słaby, aby spodziewać się większej korekty. Osłabienie franka szwajcarskiego o 2 - 3 grosze sprawia, że przy racie na poziomie 500 franków oszczędności wyniosą zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie _ - tłumaczy Konrad Pluciński, ekspertMarketMoney.pl.

_ - Nieznacznie spaść może również oprocentowanie kredytów. Jednak i tutaj nie możemy się spodziewać wielkich zmian ponieważ Libor 3M, który jest stawką bazową dla większości kredytów we frankach szwajcarskich już od dawna jest bliski zeru - dodaje. _

- _ Decyzja SNB w sprawie obniżki stóp procentowych to miła niespodzianka dla posiadających kredyty we frankach. Zawsze fajnie jest płacić trochę mniej _- zgadza się Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. - _ To może mieć zauważalne znaczenie dla firm, które robią interesy ze Szwajcarią. Ucieszyć się może natomiast 700 tysięcy osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich. _

Target dla 3-miesięczego LIBOR (wysokość oprocentowania kredytów i depozytów na rynku międzybankowym, przyp. red.) wynosi teraz od -0,75 procent do 0,25 procent, wobec poprzednio 0,00-0,25 procent. Bank pozostawił bez zmian limit kursu franka na poziomie 1,20 za euro, który wprowadził 6 września 2011 roku, ale Zapowiedział, że jest gotów do podjęcia dalszych działań, jeśli będzie to konieczne.

Frank osłabił się wobec euro po tej decyzji SNB o 0,4 procent do 1,2053. Mocniejszą reakcję zobaczyliśmy na notowaniach polskiej waluty. Za jednego franka szwajcarskiego trzeba obecnie zapłacić 3,50 złotego. To około dwa grosze mniej niż przed decyzją SNB.

Zobacz, jak na decyzję zareagował kurs złotego do franka Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To kolejna, dobra dla posiadaczy kredytów we frankach. Pod koniec listopada Szwajcarzy głosowali w referendum, którego wyniki mogły zachwiać globalną sytuacją na rynku walut. odrzucili wszystkie trzy poddane pod głosowanie inicjatywy - zwiększenia rezerw złota, zaostrzenia kwot imigracyjnych, a także zniesienia ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców. Inicjatywie _ Ratujmy nasze szwajcarskie złoto _ przeciwnych było aż 77,3 proc. wyborców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)