Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiceminister finansów na razie bez zarzutów

0
Podziel się

Szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach uchylił decyzję o postawieniu zarzutów Andrzejowi Parafianowiczowi. Jak stwierdził taka decyzja byłaby przedwczesna.

Wiceminister finansów na razie bez zarzutów
(mf.gov.pl)
bEhVuLhh

Szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach uchylił wcześniejszą decyzję jednego z podległych mu prokuratorów o postawieniu zarzutów wiceministrowi finansów Andrzejowi Parafianowicza. Chodzi o domniemane **przekroczenie uprawnień w sprawie Rafinerii Trzebinia.

_ - Po zbadaniu akt uznano, że decyzja o przedstawieniu zarzutów jest decyzją przedwczesną i że materiał dowodowy, który został zgromadzony należy poszerzyć o kolejne czynności _ - powiedziała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek. Jak zaznaczyła, możliwość uchylenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów daje Ustawa o prokuraturze.

Śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i działania na szkodę interesu publicznego katowicka prokuratura okręgowa prowadzi od stycznia, wcześniej toczyło się w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach.

bEhVuLhj

W poniedziałek portal tvn24.pl podał, że wiceminister finansów jest już formalnie podejrzany w tej sprawie. _ Prokuratura chce postawić zarzuty wiceministrowi Andrzejowi P. w śledztwie dotyczącym nacisków na dyrektora krakowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W efekcie krakowski urząd odpuścił Rafinerii Trzebinia 900 milionów złotych podatku akcyzowego w związku z handlem paliwem _ - podał portal.

- _ W toku tego śledztwa zostało faktycznie sporządzone postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Dotyczyło ono przekroczenia uprawnień w związku z podejmowaniem decyzji dotyczących odwołania z zajmowanego stanowiska dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie i doprowadzenia w ten sposób do zakłócenia pracy ministerstwa, przy czym w tym zarzucie chodzi o kwestie formalne _ - potwierdziła rzecznik prokuratury.

Według Zawady-Dybek postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało sporządzone 14 marca. W tym tygodniu Andrzej Parafianowicz miał się stawić w prokuraturze. Wysłane wcześniej wezwanie na przesłuchanie zostało anulowane.

Andrzej Parafianowicz jest podsekretarzem stanu w resorcie finansów, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Prokuratorzy badają czy wywierał bezprawny nacisk na Marka Piątkowskiego, dyrektora UKS w Krakowie, by ten zmienił niekorzystną dla Rafinerii decyzję.

bEhVuLhp

W listopadzie 2008 roku UKS kończył kontrolę w Rafinerii, która sprzedawała tzw. oleje technologiczne jako olej napędowy. Inspektorzy skarbowi z Krakowa wstępnie oszacowali straty Skarbu Państwa z tego tytułu na prawie 900 mln zł; później uznali jednak, że Rafineria prawidłowo rozliczała podatek akcyzowy za lata 2003-2004.

Taka zmiana stanowiska wzbudziła podejrzenia krakowskiej prokuratury. Wystąpiła ona do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie postępowania wewnętrznego. Sama też podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia, jak możliwy był taki wynik kontroli, sprzeczny z poprzednimi twierdzeniami skarbówki i zabezpieczonymi przez śledczych dowodami.

Na zlecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczali dokumenty w krakowskim urzędzie skarbowym i w Ministerstwie Finansów. Wątek kontroli skarbowej przekazano prokuraturze w Katowicach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t20704.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiceminister;byl;korumpowany;cba;sprawdza,60,0,795708.html) Wiceminister był korumpowany? CBA sprawdza CBA prowadzi śledztwo w sprawie próby korupcji w Ministerstwie Finansów. Dlatego Dariusz Daniluk złożył dymisję?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t85724.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;nie;odpowie;za;czarne;skrzynki;tu-154,60,0,790332.html) Minister nie odpowie za czarne skrzynki Tu-154 Mimo że Krzysztof Kwiatkowski nie miał prawa do odsłuchania czarnych skrzynek, prokuratura umorzyła śledztwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t92327.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komisja;majatkowa;w;pieciu;prokuraturach,166,0,789926.html) Komisja Majątkowa w pięciu prokuraturach CBA domaga się zbadania kilkunastu decyzji przekazania nieruchomości.
bEhVuLhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)