Notowania

złoty
21.05.2013 18:05

Złoty stabilny pomimo ważnych danych

Dziś GUS opublikował dane o produkcji przemysłowej. Jak zareagowała na nie polska waluta?

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

*Podczas wtorkowego handlu polska waluta była względnie stabilna, a ważne dane o produkcji przemysłowej tylko na chwilę osłabiły złotego - wskazali analitycy. Ok. godz. 17.10 euro kosztowało 4,18 zł, dolar 3,25 zł, a frank 3,34 zł. *

We wtorek rano euro wyceniano na 4,18 zł, dolara na 3,24 zł, a szwajcarskiego franka na 3,35 zł.

Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki powiedział, że we wtorek GUS poinformował o ważnych danych o produkcji przemysłowej. _ - Po tej informacji nastąpiło krótkotrwałe osłabienie złotego do ponad 4,19 zł za euro. Bardzo szybko jednak kurs powrócił do poprzedniego poziomu. Przyczyna jest dość oczywista - słabe odbicie w produkcji przemysłowej _ - dodał.

Zaznaczył, że choć odczyt po raz pierwszy od kilku miesięcy był dodatni, to należy go postrzegać negatywnie. _ - Temu odbiciu sprzyjały i efekty kalendarzowe - więcej dni roboczych, i efekty statystyczne, więc wynik na poziomie 2,7 proc. rok do roku musi być postrzegany negatywnie _ - dodał.

_ - Złoty pozostaje względnie stabilny. Ta przecena została bardzo szybko odrobiona i znajdujemy się na poziomie, na którym znajdowaliśmy się przez większość dnia; poruszamy się w 1-groszowym paśmie wahań, wokół 4,1850 zł za euro _ - wskazał.

Sawicki powiedział też, że słabym danym o produkcji towarzyszył spadek wyceny przyszłych stóp procentowych oraz obniżenie się rentowności obligacji. _ To jest jednoznacznym sygnałem, że po słabych danych o zatrudnieniu, a także o dynamice PKB za pierwsze trzy miesiące tego roku rośnie prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp procentowych. Kolejna może nastąpić w czerwcu lub lipcu o 25 pkt bazowych _ - powiedział.

Analityk X-Trade Brokers Daniel Kostecki wskazał, że w środę nie poznamy istotnych danych z polskiej gospodarki, ale za to nie będzie brakować ciekawych wydarzeń z szerokiego rynku. _ _

_ - Uwaga inwestorów skupi się jutro na protokole z ostatniego posiedzenia FOMC (amerykański odpowiednik RPP). Być może znajdą się tam nowe zapisy dotyczące programu skupu aktywów(QE3), ponieważ w ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej dyskusji na temat strategii wyjścia z ultra luźnej polityki monetarnej. Przy ostatnich zapisach z posiedzenia dodano zdanie, że FED w zależności od sytuacji makroekonomicznej może zwiększać lub zmniejszać QE. Zobaczymy, czym inwestorzy, o ile w ogóle, zostaną zaskoczeni tym razem _ - stwierdził.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoty wciąż ma potencjał do umocnienia, ale... Podczas dzisiejszego handlu złoty zachowywał się stabilnie. Analitycy wskazują, że inwestorzy czekają na jutrzejsze dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej.
Fatalne informacje z polskiego przemysłu GUS potwierdził właśnie, że przedsiębiorstwa ograniczają produkcję. Sprawdź, jak bardzo.
Jaka przyszłość czeka złotego? Ekonomiści... Dane GUS o produkcji przemysłowej wyznaczą kierunek, w którym złoty i rentowności obligacji będą podążały w krótkim okresie - oceniają ekonomiści.
Tagi: złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz