Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na banknocie 5-dolarowym

2
Podziel się:

Wizerunek króla Karola III nie zagości na australijskim banknocie 5-dolarowym, na którym widnieje portret zmarłej królowej Elżbiety II. Nowe banknoty "uhonorują kulturę i historię" rdzennych mieszkańców Australii - poinformował w czwartek Bank Rezerwy Australii.

Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na banknocie 5-dolarowym
Pięciodolarowy banknot z Australii (Getty, Daniel Acker)

Decyzję podjęto po konsultacjach z rządem federalnym, który popiera tę zmianę - przekazał bank centralny w oświadczeniu.

Śmierć Elżbiety II we wrześniu 2022 roku ponownie rozpaliła w Australii debatę na temat przyszłości monarchii konstytucyjnej w tym kraju. W 1999 r. wyborcy zdecydowali małą przewagą głosów o zachowaniu monarchy brytyjskiego jako głowy państwa.

W Australii 5-dolarówki z wizerunkiem Elżbiety II

Peter Dutton, lider głównej siły opozycyjnej w kraju, stwierdził w radiu 2GB, że decyzja banku centralnego jest motywowana politycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 1.01| Czy rządowi się skończą pieniądze przed wyborami?

- Nie ma co do tego wątpliwości, że jest to kierowane przez rząd i myślę, że premier (Anthony Albanese) powinien się do tego przyznać - skomentował.

Centrolewicowy rząd stara się obecnie przeforsować referendum potrzebne do zmiany w konstytucji: wprowadzenia wymogu konsultowania decyzji, które mogą wpływać na życie rdzennych mieszkańców kraju, z samymi zainteresowanymi.

Bank Rezerwy Australii przekazał, że rozpocznie konsultacje z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Australii w sprawie projektu banknotu 5-dolarowego. Sam proces zajmie kilka lat, a do momentu jego zakończenia dalej będą drukowane 5-dolarówki z wizerunkiem Elżbiety II. To jedyny australijski banknot, na którym widnieje portret królowej. Na australijskich monetach zgodnie z przepisami umieszcza się z kolei wizerunek aktualnego brytyjskiego monarchy, więc na nowych monetach będzie widnieć podobizna króla Karola.

W 2021 r. Australia oficjalnie zmieniła tekst hymnu państwowego, aby uniknąć nazywania kraju "młodym i wolnym". Wskazywano bowiem, że rdzenni mieszkańcy tego kraju stworzyli jedną z najstarszych kultur na świecie.

Król Karol jest głową państwa w Australii, Nowej Zelandii i 12 innych niepodległych krajach należących do Wspólnoty Narodów.

Wizerunek monarchy na banknotach

Po śmierci królowej Elżbiety II w obiegu znajdowało się 4,5 miliarda banknotów z twarzą królowej, o łącznej wartości 80 miliardów funtów. Zastąpienie ich zamiennikami z głową nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata. Kiedy wyemitowano ostatnie syntetyczne banknoty o nominale 50 funtów, proces wycofania i wymiany zajął Bankowi Anglii 16 miesięcy.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii.

Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym.

,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Dziadek
rok temu
Niech umieszczą na swoich banknotach sługę narodu. Defender of the free world
egon
rok temu
Jeżeli nawt anglosasi twierdzą że australijczycy są zakłamani to coś w tym jest.