Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na banknocie 5-dolarowym

2
Podziel się:

Wizerunek króla Karola III nie zagości na australijskim banknocie 5-dolarowym, na którym widnieje portret zmarłej królowej Elżbiety II. Nowe banknoty "uhonorują kulturę i historię" rdzennych mieszkańców Australii - poinformował w czwartek Bank Rezerwy Australii.

Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na banknocie 5-dolarowym
Pięciodolarowy banknot z Australii (Getty, Daniel Acker)

Decyzję podjęto po konsultacjach z rządem federalnym, który popiera tę zmianę - przekazał bank centralny w oświadczeniu.

Śmierć Elżbiety II we wrześniu 2022 roku ponownie rozpaliła w Australii debatę na temat przyszłości monarchii konstytucyjnej w tym kraju. W 1999 r. wyborcy zdecydowali małą przewagą głosów o zachowaniu monarchy brytyjskiego jako głowy państwa.

W Australii 5-dolarówki z wizerunkiem Elżbiety II

Peter Dutton, lider głównej siły opozycyjnej w kraju, stwierdził w radiu 2GB, że decyzja banku centralnego jest motywowana politycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 1.01| Czy rządowi się skończą pieniądze przed wyborami?

- Nie ma co do tego wątpliwości, że jest to kierowane przez rząd i myślę, że premier (Anthony Albanese) powinien się do tego przyznać - skomentował.

Centrolewicowy rząd stara się obecnie przeforsować referendum potrzebne do zmiany w konstytucji: wprowadzenia wymogu konsultowania decyzji, które mogą wpływać na życie rdzennych mieszkańców kraju, z samymi zainteresowanymi.

Bank Rezerwy Australii przekazał, że rozpocznie konsultacje z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Australii w sprawie projektu banknotu 5-dolarowego. Sam proces zajmie kilka lat, a do momentu jego zakończenia dalej będą drukowane 5-dolarówki z wizerunkiem Elżbiety II. To jedyny australijski banknot, na którym widnieje portret królowej. Na australijskich monetach zgodnie z przepisami umieszcza się z kolei wizerunek aktualnego brytyjskiego monarchy, więc na nowych monetach będzie widnieć podobizna króla Karola.

W 2021 r. Australia oficjalnie zmieniła tekst hymnu państwowego, aby uniknąć nazywania kraju "młodym i wolnym". Wskazywano bowiem, że rdzenni mieszkańcy tego kraju stworzyli jedną z najstarszych kultur na świecie.

Król Karol jest głową państwa w Australii, Nowej Zelandii i 12 innych niepodległych krajach należących do Wspólnoty Narodów.

Wizerunek monarchy na banknotach

Po śmierci królowej Elżbiety II w obiegu znajdowało się 4,5 miliarda banknotów z twarzą królowej, o łącznej wartości 80 miliardów funtów. Zastąpienie ich zamiennikami z głową nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata. Kiedy wyemitowano ostatnie syntetyczne banknoty o nominale 50 funtów, proces wycofania i wymiany zajął Bankowi Anglii 16 miesięcy.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii.

Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym.

,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Dziadek
2 miesiące temu
Niech umieszczą na swoich banknotach sługę narodu. Defender of the free world
egon
2 miesiące temu
Jeżeli nawt anglosasi twierdzą że australijczycy są zakłamani to coś w tym jest.