Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Nie ma nic za darmo! Zarobki w Kościele są ogromne. "GW" ujawnia

529
Podziel się

Ofiary z parafii, datki na kościół, opłaty za sakramenty. Zarobki Kościoła od lat budzą emocje. Pieniądze, które zarabia Kościół mogą przyprawić o zawrót głowy. Księża muszą też wręczać koperty, jeśli chcą trafić do bogatej parafii.

Nie ma nic za darmo! Zarobki w Kościele są ogromne. "GW" ujawnia
Ile zarabia kościół? Duchowni niechętnie mówią o finansach (Unsplash.com)
bDBuEcwR

Duchowni niechętnie mówią o finansach kościoła mimo że oficjalnie deklarują pełną przejrzystość i otwartość. Tak też podczas konferencji w Episkopacie o pełnej jawności w finansowaniu Kościoła mówił choćby kardynał Kazimierz Nycz.

Jeśli jednak chcieć dokładnie prześwietlić majątek kleru, zarobki, czy finansowanie, okaże się, że nie jest to sprawa taka prosta. Nieco światła na finanse w kościele rzuciła "Gazeta Wyborcza", dając obraz tego, o jakich kwotach możemy mówić.

bDBuEcwT

Ofiary na tacę stanowią większą część budżetu większości parafii. Pandemia koronawirusa i ograniczenia nieco nadszarpnęła ich dochody, z których parafie muszą się rozliczyć z kurią.

Dziennik, opierając swoje szacunki na dochodach diecezji tarnowskiej, gdzie do kościoła chodzi największy odsetek katolików, wyliczył, że z tacy może pochodzić około 585 tys. zł miesięcznie co daje rocznie około 7 mln.

Czasem parafie rozliczają się z diecezją ryczałtem. Nie ściągają tacy, ale obciążają parafie podatkiem. Jak pisze Wyborcza, taki mechanizm funkcjonuje np. w archidiecezji poznańskiej, gdzie proboszcz ma obowiązek co miesiąc przynieść do kurii 1,05 zł od każdej duszy w kościele. Wydaje się nic, ale miesięcznie daje to 525 tys. zł, rocznie – 6,5 mln zł.

bDBuEcwZ
Zobacz także: Drastyczny spadek liczby zawieranych małżeństw. O. Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnia, skąd to wynika

Księża zarabiają także za wizytacje czy udzielane sakramenty bierzmowanie. Jak wyjawia Wyborcza, przyjazd biskupa do parafii kosztuje od 1 tys. do 2 tys. zł w kopercie. Pieniądze też otrzymują za służbę np. w armii, czy policji - o czym pisaliśmy w money.pl

Kuria też inkasuje niemało. Według informacji "Wyborczej" uzyskanych od księży z diecezji gdańskiej, za objęcie probostwa na dobrej parafii trzeba zapłacić w kurii od 20 do 80 tys. zł.

bDBuEcxa
bDBuEcxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(529)
opfergre
4 miesiące temu
Po prostu nie dajcie pieniędzy za darmo ,bo tak społeczeństwo przez lata nauczyli lekarzy ,księży ,policję i inne podmioty żerowania na kowalskim !!!!!! .
Kt76
4 miesiące temu
I jeszcze wyciągają łapy po pieniądze że skarbu państwa, czyli moje i twoje . Dostają je bez naszej zgody.
JARO
4 miesiące temu
SĄ LEPSI OD PRUSZKOWA I WOŁOMINA.MAFIA SUKIENKOWA LEGALNA.A JAK CHCESZ POMOCY TO SIĘ POMODLĄ ZA CIEBIE I NIC POZATYM (WESPRĄ CIĘ DUCHOWO A EMERYTURY BIORĄ OD PAŃSTWA I KOŚCIOŁA.ZŁODZIEJE .NIE PŁACĄ PODATKÓW. A GDZIE KASY FISKALNE I SKARBÓWKA
bDBuEcxv
Zachodni styl
4 miesiące temu
Caritas też zbiera pieniądze z czego 70% to są niby koszty własne a 30% idzie na potrzebujących. Przynajmniej wiadomo dlaczego tak kościół walczy z Owsiakiem, bo takie miliony przechodzą bokiem.
gajowy
4 miesiące temu
a dzierżawa kilkudziesięciu tysięcy ha zagrabionej ziemi? to dopiero jest kasa!!!
...
Następna strona