Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół
11.10.2020 15:11

Nie ma nic za darmo! Zarobki w Kościele są ogromne. "GW" ujawnia

Ofiary z parafii, datki na kościół, opłaty za sakramenty. Zarobki Kościoła od lat budzą emocje. Pieniądze, które zarabia Kościół mogą przyprawić o zawrót głowy. Księża muszą też wręczać koperty, jeśli chcą trafić do bogatej parafii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Ile zarabia kościół? Duchowni niechętnie mówią o finansach

Duchowni niechętnie mówią o finansach kościoła mimo że oficjalnie deklarują pełną przejrzystość i otwartość. Tak też podczas konferencji w Episkopacie o pełnej jawności w finansowaniu Kościoła mówił choćby kardynał Kazimierz Nycz.

Jeśli jednak chcieć dokładnie prześwietlić majątek kleru, zarobki, czy finansowanie, okaże się, że nie jest to sprawa taka prosta. Nieco światła na finanse w kościele rzuciła "Gazeta Wyborcza", dając obraz tego, o jakich kwotach możemy mówić.

Kościół ma kłopoty finansowe przez koronawirusa.
Dochody Kościoła ucierpiały przez koronawirusa. Księża czekają na powrót wiernych do świątyń

Ofiary na tacę stanowią większą część budżetu większości parafii. Pandemia koronawirusa i ograniczenia nieco nadszarpnęła ich dochody, z których parafie muszą się rozliczyć z kurią.

Dziennik, opierając swoje szacunki na dochodach diecezji tarnowskiej, gdzie do kościoła chodzi największy odsetek katolików, wyliczył, że z tacy może pochodzić około 585 tys. zł miesięcznie co daje rocznie około 7 mln.

Kapelan wojskowy razem z żołnierzami na misji zagranicznej.
Ile zarabiają księża w kamaszach? Pensja kapelana zaczyna się od 5,5 tys., ale sięgnąć może nawet kilkunastu tys. zł.

Czasem parafie rozliczają się z diecezją ryczałtem. Nie ściągają tacy, ale obciążają parafie podatkiem. Jak pisze Wyborcza, taki mechanizm funkcjonuje np. w archidiecezji poznańskiej, gdzie proboszcz ma obowiązek co miesiąc przynieść do kurii 1,05 zł od każdej duszy w kościele. Wydaje się nic, ale miesięcznie daje to 525 tys. zł, rocznie – 6,5 mln zł.

Drastyczny spadek liczby zawieranych małżeństw. O. Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnia, skąd to wynika

Księża zarabiają także za wizytacje czy udzielane sakramenty bierzmowanie. Jak wyjawia Wyborcza, przyjazd biskupa do parafii kosztuje od 1 tys. do 2 tys. zł w kopercie. Pieniądze też otrzymują za służbę np. w armii, czy policji - o czym pisaliśmy w money.pl

Kuria też inkasuje niemało. Według informacji "Wyborczej" uzyskanych od księży z diecezji gdańskiej, za objęcie probostwa na dobrej parafii trzeba zapłacić w kurii od 20 do 80 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2020

opfergrePo prostu nie dajcie pieniędzy za darmo ,bo tak społeczeństwo przez lata nauczyli lekarzy ,księży ,policję i inne podmioty żerowania na … Czytaj całość

12-10-2020

AnonimekLewacka Wyborcza niczym nie zaskakuje Oni chcą Kościół i księży rozliczać A kto im dał takie prawo niech patrzą we własne sumienia I na własne ręce

12-10-2020

Kt76I jeszcze wyciągają łapy po pieniądze że skarbu państwa, czyli moje i twoje . Dostają je bez naszej zgody.

Rozwiń komentarze (529)