Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nie ma nic za darmo! Zarobki w Kościele są ogromne. "GW" ujawnia

534
Podziel się:

Ofiary z parafii, datki na kościół, opłaty za sakramenty. Zarobki Kościoła od lat budzą emocje. Pieniądze, które zarabia Kościół mogą przyprawić o zawrót głowy. Księża muszą też wręczać koperty, jeśli chcą trafić do bogatej parafii.

Nie ma nic za darmo! Zarobki w Kościele są ogromne. "GW" ujawnia
Ile zarabia kościół? Duchowni niechętnie mówią o finansach (Unsplash.com)

Duchowni niechętnie mówią o finansach kościoła mimo że oficjalnie deklarują pełną przejrzystość i otwartość. Tak też podczas konferencji w Episkopacie o pełnej jawności w finansowaniu Kościoła mówił choćby kardynał Kazimierz Nycz.

Jeśli jednak chcieć dokładnie prześwietlić majątek kleru, zarobki, czy finansowanie, okaże się, że nie jest to sprawa taka prosta. Nieco światła na finanse w kościele rzuciła "Gazeta Wyborcza", dając obraz tego, o jakich kwotach możemy mówić.

Ofiary na tacę stanowią większą część budżetu większości parafii. Pandemia koronawirusa i ograniczenia nieco nadszarpnęła ich dochody, z których parafie muszą się rozliczyć z kurią.

Dziennik, opierając swoje szacunki na dochodach diecezji tarnowskiej, gdzie do kościoła chodzi największy odsetek katolików, wyliczył, że z tacy może pochodzić około 585 tys. zł miesięcznie co daje rocznie około 7 mln.

Czasem parafie rozliczają się z diecezją ryczałtem. Nie ściągają tacy, ale obciążają parafie podatkiem. Jak pisze Wyborcza, taki mechanizm funkcjonuje np. w archidiecezji poznańskiej, gdzie proboszcz ma obowiązek co miesiąc przynieść do kurii 1,05 zł od każdej duszy w kościele. Wydaje się nic, ale miesięcznie daje to 525 tys. zł, rocznie – 6,5 mln zł.

Zobacz także: Drastyczny spadek liczby zawieranych małżeństw. O. Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnia, skąd to wynika

Księża zarabiają także za wizytacje czy udzielane sakramenty bierzmowanie. Jak wyjawia Wyborcza, przyjazd biskupa do parafii kosztuje od 1 tys. do 2 tys. zł w kopercie. Pieniądze też otrzymują za służbę np. w armii, czy policji - o czym pisaliśmy w money.pl

Kuria też inkasuje niemało. Według informacji "Wyborczej" uzyskanych od księży z diecezji gdańskiej, za objęcie probostwa na dobrej parafii trzeba zapłacić w kurii od 20 do 80 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(534)
Przedsiębiorc...
5 miesięcy temu
Kościołowi chodzi o zlikwidowanie banków i darmową energię brak wojen usunięcie celebrytów i aby wszystko było za darmo dla katolików przedsiębiorca to dziecko.
Janusz
6 miesięcy temu
Gazeta Wyborcza i wszystko już jasne. Zrobimy wszystko, żeby zniszczyć Kościół Katolicki.
Skandal !!!
rok temu
Od kiedy za nauczanie o tym co mówił Chrystus powinno się jeszcze płacić?! Kościół rzymskokatolicki tak omotał ludzi herezjami że właśnie mamy brak tej prawdziwej wiedzy o tym co Chrystus nauczał a robił to za darmo i jeszcze pomagał a w tym kościele nie ma nic, kompletnie nic co by mnie przyciągało a wręcz odpycha kłamstwo i obłuda,żadnej skromności w nim nie ma i nie znajduje,to tacy heretycy! Jedynie co księża którzy nie poszli za mamoną tylko z wiary i prawdy i z powołania mieszkają w starych kościołach,skromni,normalni,naturalni bo cały ten episkopat wie że przez takiego księdza nie zarobią milionów a tych właśnie cwanych lisów daje się do takich parafii gdzie potrafią wyciągnąć kasę od wiernych mydląc oczy i uszy i ogłupiać tych swoich parafian opowiastkami szytymi grubymi kłamstwami! To już nie jest kościół tylko instytucja zarobkowa,interes watykański rzymskokatolicki !!!
hmm
rok temu
Wierzyć mi się nie chce, odechciało!!! A ja biede klepie od lat i żadnej pomocy z parafii ani razu nie otrzymałem ANI RAZU !!!
Ala44
2 lata temu
Jak zwykle - "czarni" - be! Mój syn jest księdzem... w/g tego artykułu powinien być pasibrzuchem opływającym w dostatki - przy okazji ja też :) Tymczasem, gdyby nie nasze wsparcie nie miałby za co lekarstw wykupić... Ale hejt, wyzwiska, nagonka - tak, tego jest dostatek!
...
Następna strona