Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dochody Kościoła ucierpiały przez koronawirusa. Księża czekają na powrót wiernych do świątyń

1595
Podziel się

Kwarantanna, a co za tym idzie brak wiernych w kościołach, spowodowała duży kryzys finansowy wśród kleru. Przez prawie dwa miesiące nie było ofiar na tacę, a to z nich utrzymuje się większość parafii.

Kościół ma kłopoty finansowe przez koronawirusa.
Kościół ma kłopoty finansowe przez koronawirusa. (pap)
bEpBqZed

Ofiary na tacę stanowią większą część budżetu większości parafii. Pandemia koronawirusa i ograniczenia, jakie wprowadzono również w kościołach, praktycznie odcięły część świątyń od podstawowego źródła dochodu.

- To oczywiście widać w finansach parafii - przyznaje w rozmowie z money.pl ks. Leszek Slipek z Warszawy. - Trudno się dziwić, taca jest częścią eucharystii, a skoro wiernych nie ma w kościołach, to tych pieniędzy brakuje - tłumaczy.

Jednak jego zdaniem kryzys finansowy nie potrwa długo. Jak mówi, wierni sami szukają możliwości dofinansowania Kościoła.

bEpBqZef
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

- Ci, którzy tworzą wspólnotę, czują się za nią odpowiedzialni. Szukają więc możliwości wsparcia i na przykład przelewają ofiary na konto parafii - mówi ks. Slipek. - Ja wielkiej różnicy w przychodach nie odczuwam, choć oczywiście są parafie, gdzie ofiary składane na konto nie bilansują się z tacą - wyjaśnia.

"Taca" w czasach epidemii

Przelew to najczęstsza forma wspierania kościołów w czasie kryzysu. Część wiernych, choć przeniosła się ze świątyń przed ekrany telewizyjne, nadal czuje się w obowiązku składać ofiary.

bEpBqZel

- Jako osoba wierząca uczestniczę co niedzielę we mszy, tylko zamiast iść do kościoła, włączam transmisję w internecie - mówi pan Grzegorz, parafianin spod Warszawy. - I regularnie przelewam pieniądze na konto parafii. Dokładnie tyle samo, ile dałbym na tacę - dodaje.

Po finansach kościołów widać jednak, że nie wszyscy wierni decydują się na ofiary składane przelewem. Wielu księży mówi, że dochody spadły i trudno im się przez to utrzymać.

O ofiary od wiernych w czasach kryzysu upomina się m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja. Jak wynika z materiału wyemitowanego na antenie Telewizji Trwam, dotychczasowe ofiary "przy bardzo oszczędnym gospodarowaniu starczały od pierwszego do pierwszego", a teraz, w związku z pandemią, dalsze istnienie mediów Rydzyka stoi pod znakiem zapytania.

bEpBqZem

Tracą nie tylko księża

Na kryzysie cierpi też personel pomocniczy kościołów, np. organiści. Ich pensje proboszcz wypłaca z datków zebranych na tacę, a kościelne uroczystości to okazja do swego rodzaju premii.

- Jesteśmy zatrudniani przez kościoły i żyjemy z części tego, co ksiądz zarobi w czasie mszy - mówi organistka z niewielkiej parafii pod Łodzią. - W małych parafiach zazwyczaj nie zarabia się wiele i na te uroczystości wszyscy czekają, bo w sezonie ślubnym to jest nawet kilka pensji. Teraz nie mamy jak dorobić - rozkłada ręce.

Brak pieniędzy w kasach parafii oznacza też mniejsze wpływy do budżetu diecezji, do której księża odprowadzają część pieniędzy z ofiar. Z pieniędzy diecezjalnych opłacane są m.in. seminaria czy urzędy biskupie.

bEpBqZen

Część pieniędzy z budżetów diecezji idzie też na utrzymanie Konferencji Episkopatu Polski, a część wędruje do Watykanu.

Sytuacja finansowa kościołów powinna się jednak zacząć poprawiać, bo od 30 maja świątynie mogą działać już bez ograniczeń w liczbie wiernych. Również organizacja wesel wróci do względnej normalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpBqZeG
KOMENTARZE
(1595)
Ainoli
rok temu
Ciągle mają mało by mogli to portki z nas zedrza a rodzinę kto pyta czy ma dziecku na buty .
Myślący nie W...
rok temu
Najbardziej zapracowany był Jahwe , cieśla , który pracował od świtu do nocy wycinając drzewa na pustyni z których strugał nie stworzone rzeczy .
Ksiadz
rok temu
Niech się h???????e wezmą do roboty a nie molestowac dzieci
bEpBqZeH
ja
rok temu
Do roboty na truskawki lenie zapasy ruszyc
Tacunia
rok temu
Tłuściochy i nieroby! Nareszcie bez kasy!!!
...
Następna strona