Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Odmrażanie gospodarki. Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie. Zobacz, co się zmienia od soboty

372
Podziel się:

Od 30 maja poluzowane zostaną obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany obejmą m.in. handel, gastronomię i kościoły.

Od soboty zluzowane zostaną obostrzenia sanitarne. Sprawdź, co się zmieni i kiedy będzie można zdjąć maseczki.
Od soboty zluzowane zostaną obostrzenia sanitarne. Sprawdź, co się zmieni i kiedy będzie można zdjąć maseczki. (PAP)

27 maja rząd ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. W sobotę wchodzą w życie nowe zasady, które poluzują obowiązujące obostrzenia.

Zmiany w galeriach handlowych

Przestanie obowiązywać limit osób, które mogą przebywać w sklepach, na targach czy w placówkach pocztowych (także tych w galeriach handlowych).

Ograniczenie dostępu do sklepów to jedno z pierwszych obostrzeń, które rząd wprowadził po wybuchu epidemii. Początkowo do sklepu mogły wejść maksymalnie po 3 osoby na jedną kasę.

Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

W kolejnych etapach odmrażania gospodarki limit został zmieniony. Od połowy kwietnia w sklepie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Od 30 maja ten wymóg znika.

Ważne! Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Gastronomia i kościoły

Limit osób został zniesiony także dla barów oraz restauracji. Warunkiem jest jednak zachowanie dystansu społecznego. To oznacza, że stoliki muszą być od siebie oddalone o dwa metry.

Ważne! Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W najbliższą niedzielę nie będzie już również limitów w kościołach. Wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach bez ograniczeń.

Ważne! W kościołach i świątyniach nadal trzeba zasłaniać usta i nos.

Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

W sobotę zniesiony zostanie też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Maseczki będzie można zdjąć, pod warunkiem zachowania 2 m odległości od innych osób.

Twarz będzie można odsłonić tylko na "wolnym powietrzu", np. w parkach, czy na ulicy. Maseczki nadal trzeba będzie nosić w takich miejscach jak:

- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy.

Imprezy, koncerty, śluby

Od soboty wraca też możliwość organizowania imprez plenerowych i koncertów. Dopuszczone będą wydarzenia, w których udział wziąć będzie mogło maksymalnie 150 osób. Warunek - każdy ma mieć maseczkę i stać przynajmniej 2 metry od innych osób.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wraca też możliwość organizacji ślubów i wesel, choć jeszcze nie od tej soboty, a dopiero od 6 czerwca. Co ważne, weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Hotele, siłownie, kluby fitness i baseny

Na tym nie koniec odmrażania gospodarki. W kolejnym tygodniu, 6 czerwca, wrócą do działania m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Wtedy też będą mogły już w pełni otworzyć się hotele, oferujące szereg usług spa.

W piątek premier poinformował także o luzowaniu obostrzeń dotyczących meczów piłkarskich. Od 15 czerwca na trybunach będzie mogło zasiąść tyle ludzi, ile wynosi 25 proc. całej pojemności stadionu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(372)
MIR
4 lata temu
Ludzie wyprzedzili was i wasze zarządzenia, Wystarczy wejść do galerii lub sklepu. 50% osób chodzi bez maseczek. gdzie jest straż miejska,?.
łoł
4 lata temu
czyli...jak idzie się kilka kroków do sklepu to nie zakłada się maseczki, jak wchodzi tak,i jak wraca nie..pszecież ta maseczka się ubrudzi,jak będziemy ją ciągle chować
velo
4 lata temu
Kiedy ta szumowina udowodni wyoderbnionego wirusa i pendemie przez ktora zniszczyl Polske i Polakow. Jesli tego nie zrobi to razem z reszta bandy do kicia na minimum 25 lat . No chyba ze wybiora drzewo
CiekawyŚwiata
4 lata temu
Nie wiem, mogę się Mylić! Nikt nie jest Nieomylny!!
CiekawyŚwiata
4 lata temu
Czy po prostu Skarb Państwa został zmuszony do tej decyzji. Mamy w Polsce bardzo bogaty Rynek Usług. Teraz, po takiej przerwie ceny Usług poszły w górę znacznie, by Przedsiębiorcy odbili sobie straty oraz przestoje. Co to oznacza dla Skarbu Państwa? Czy nie większe zyski z tytułu odprowadzanego Podatku od drobnych Przedsięwzięć?
...
Następna strona