Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zasiłek na tym samym poziomie od 2011 r. W końcu ma wzrosnąć. Oto szczegóły

10
Podziel się:

Zasiłek pogrzebowy od 2011 r. nie zmienił swojej wartości. To się ma w końcu zmienić. Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy jego wysokość wzrośnie jeszcze w tym roku. Wyjaśniamy, kto może skorzystać i na jaką kwotę refundacji pogrzebu może liczyć.

Zasiłek na tym samym poziomie od 2011 r. W końcu ma wzrosnąć. Oto szczegóły
Zasiłek pogrzebowy do zmiany. Jego kwota w końcu wzrośnie. Po raz pierwszy od 2011 r. (Adobe Stock)

Zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia od państwa dla osób, które ponoszą koszty związane z pogrzebem bliskiej osoby. Pieniądze są wypłacane z systemu ubezpieczeń społecznych – przypomina dziennik.pl.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po raz pierwszy od 2011 r.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego to 4 tys. zł. Obowiązuje ona od 1 marca 2011 r. i od tamtego czasu nie była waloryzowana. Siła nabywcza złotego była zupełnie inna. Od tamtego czasu mieliśmy przecież do czynienia z wysoką inflacją, która w pewnym momencie pędziła w kierunku 20 proc. Inaczej też zarabialiśmy. 13 lat temu płaca minimalna wynosiła 1386 zł. Obecnie jest to 4242 zł (a od lipca – 4,3 tys. zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Jeżeli ktoś zmarł w domu i chodzi głównie o przewiezienie zwłok do domu pogrzebowego na trzy dni, to w takim wypadku bliscy w 4 tysiącach się zmieszczą. Natomiast jeżeli mają kupić grób, postawić pomnik, to trzeba dwa-trzy razy pomnożyć tę "czwórkę" – mówił money.pl już w 2021 r. Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego i właściciel firmy z tej branży PHU Krzysztof.

Teraz jednak kwota zasiłku pogrzebowego ma w końcu wzrosnąć. Zgodnie z projektem ustawy, który wpłynął do Sejmu, kwota zasiłku ma wynieść 7 tys. zł od 1 lipca. Co więcej, świadczenie ma podlegać corocznej waloryzacji.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Z informacji dostępnych w serwisie zus.pl wynika, że zasiłek pogrzebowy przysługuje (jeżeli pokryli oni koszty pogrzebu):

  • członkowi rodziny,
  • pracodawcy,
  • domowi pomocy społecznej,
  • gminie,
  • powiatowi,
  • osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego,
  • osobie obcej.

W przypadku członków rodziny wynosi on 4 tys. zł niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. W pozostałych przypadkach państwo zwraca poniesione koszty, ale do kwoty nie wyższej niż 4 tys. zł – wskazuje dziennik.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Beesia
miesiąc temu
Trzeba powiedzieć że stypa to nasz wybór albo robimy albo nie ale pogrzeb miejsce na cmentarzu czasami grób jest w innej części kraju ubiór ksiądz No i organista to są ogromne kwoty i nawet 7 tysięcy jest małą kwotą liczę beż stypy
Emilia
miesiąc temu
W październiku 2023 organizowałam pogrzeb dla mojej mamy . Oprócz 4 tys które wziął zakład pogrzebowy musiałam dopłacić ponad 9 tys . Oczywiście w cenę wliczone jest nowe ubranie oraz miejsce na cmentarzu (za które zapłaciłam 4 tys . )Dochodzi do tego koszt księdza i stypa . Kwota końcowa 18 tys . Więc te 7 tys to kropla w morzu . Pomnik też 10-15 tys Nie wiem skąd przelicznik że w 12 tys można się zamknąć z pogrzebem i pomnikiem .
major
miesiąc temu
Możemy być pewni, że koszty pogrzebu natychmiast wzrosną i te 7 tys. też będzie za mało.
Jaa
miesiąc temu
Głupie pytanie. Kto zyska? Nikt, bo i tak na pogrzeb to za mało
ARTUR
miesiąc temu
Czekałem na taką promocję i mogę spokojnie umierać nie trapiąc się że doprowadzę budżet rodziny do upadku :) Najważniejszy w artykule jest jednak urywek o minimalnej pensji za poprzednich rządów Tuska , lipcowa podwyżka ustalona przez PIS będzie ostatnią w tej kadencji rządu :)