Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Zasiłek opiekuńczy z KRUS. Komu przysługuje i ile wynosi?

6
Podziel się:

W związku z zamknięciem placówek oświatowych, ministerstwo rolnictwa zadecydowało, że zasiłki opiekuńcze będą wypłacane ubezpieczonym w KRUS dłużej. Komu przysługuje zasiłek i ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

W specustawie w sprawie koronawirusa dodano przepis, który przyznaje osobom ubezpieczonym w KRUS prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych. Trzeba spełnić kilka warunków, by otrzymać takie wsparcie finansowe.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS?##

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. To oznacza, że nie jest wymagany nieprzerwany 12-miesięczny okres ubezpieczenia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie uprawnionej z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem:

  • w wieku do ukończenia 8 lat,
  • legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,
  • legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W przypadku dzieci poniżej 8. roku życia prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Analogiczna zasada dotyczy dzieci, które kończą 18. rok życia.

Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka (lub opiekunowi prawnemu). Zasiłek ten wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Przysługuje tylko jeden zasiłek opiekuńczy niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek nie przysługuje, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę dziecku.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy z KRUS?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Zasiłek ten przysługuje rodzicom łącznie nie dłużej niż 14 dni, niezależnie od tego jaka liczba dzieci wymaga opieki.

Wysokość zasiłku opiekuńczego za każdy dzień opieki wynosi 32,41 zł (tj.1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2020 r. wynosi 972 zł 40 gr).

Wypłatę zasiłku opiekuńczego wstrzymuje się, jeżeli prawo do zasiłku ustało albo okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy złożony może być za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznych oraz przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS – ePUAP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
XXX-1
2 lata temu
A ja dostałem bez żadnego ale... Widocznie czytać nie umiecie .
Jan Kowalski
2 lata temu
Witam. Jestem rolnikiem, opłacam KRUS, złożyłem wniosek o opiekę nad dzieckiem. Po dzisiejszej rozmowie z pracownikiem KRUSu dowiedziałem się, że nie przysługuje mi ten zasiłek i dostanę decyzję odmowną. Powód? Powiedziano mi, że przecież opiekuję się dzieckiem. To jest jakiś czeski film!!! To jaka to jest pomoc? A w TV PiS opowiadają o pomocy rolnikom. GRANDA co się wyprawia!
Marta
2 lata temu
Nawet nie przysługuje rodzicowi który opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym ( bo ma obniżoną składkę w KRUS) a pragnę zauważyć że wszyscy mają obniżoną składkę.
21
2 lata temu
widzę że komentarze pousuwane. Skoro składki w ZUS i KRUS nie są porównywalne, to wypłaty również nie powinny być. Nikt nikogo nie zmusza do bycia rolnikiem, jak w sklepie nie ma obrotu to się go likwiduje to samo powinno być na wsi, ziemię powinien przejąć ten co potrafi, a nie 4 ha i płacz że się na ma na luksusy. Do Mania nie zapieprzasz na jedzenie dla innych, ale dla siebie, nie rób z siebie męczennicy. A to zapieprzanie to niby 160 godz miesięcznie 12 m-cy w roku, dobre
Navaho
2 lata temu
Czyli ten zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni? Słabo.