Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł. NBP podnosi limit

11
Podziel się

VISA otrzymała zgodę na podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN-u z 50 do 100 złotych. Wcześniej podobną zgodę od NBP otrzymał Mastercard.

Zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł. NBP podnosi limit
(East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)
bDAjXbsl

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy limit zostanie podniesiony.

- Trwają konsultacje z bankami odnośnie optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany. Naszym priorytetem jest zachowanie balansu pomiędzy wygodą oraz bezpieczeństwem konsumentów i detalistów - cytuje informację nadesłaną przez VISA portal Cashless

bDAjXbsn

VISA jest największą organizacją płatniczą na polskim rynku. Należy do niej prawie 54 proc. wydanych w Polsce kart. Na drugim miejscu jest Mastercard, który zgodę na podniesienie limitu otrzymał w maju zeszłego roku.

Limit dla płatności zbliżeniowych niezabezpieczonych PIN-em wprowadzono w 2007 roku, kiedy karty zbliżeniowe dopiero wchodziły na rynek. Polski limit należy do jednych z najniższych w Europie.

Według danych NBP na koniec września 2018 roku w Polsce było 33,5 mln kart płatniczych, które miały funkcję zbliżeniową.

Zobacz także: Karty zbliżeniowe przejęły rynek w dekadę. Czas na płatności smartfonami
bDAjXbst

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAjXbsO
wiadomości
pieniądze
KOMENTARZE
(11)
niebieskooki
2 lata temu
No to złodzieje zacierają rączki z radości .
jacek
2 lata temu
Nie rozumiem, czemu każdy nie może sobie ustawić własnego limitu? Ja nigdy nie płace zbliżeniowo i zawsze podaje pin.
wchodzi do me...
2 lata temu
W sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące złodziei ze skanerami do zbliżeniowego ściągania pieniędzy z kart płatniczych. W komunikacji miejskiej czy w tłumie są oni w stanie ściągać sumy do 50 zł lub do 30 euro.
bDAjXbsP
Polak
2 lata temu
Oczywiście jak to przystało na nasz kochany polski rząd odpowiedzialność za kradniesz do 100 zł będzie ponosił przysłowiowy kowalski. Rząd odpowiednio zadba aby korporacje bankowe miały odpowiednie przepisy do dojenia obywatela którego rządzący sprzedali za sowitą kieszeń mamony. Bankom zależy na tym abyśmy wydawali kasę a że wyda ją za nas złodziej to jest im obojętne. Jeśli dodamy do tego bezkarność banku to równa się złoty biznes.
GaBi
2 lata temu
Inflacja już nie daje się ukryć.