Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Zyskają biura podróży. Turyści dopiero później skorzystają na tańszym dolarze

6
Podziel się:

Wartość dolara spadła poniżej 4 zł, osiągając najniższe notowania od dwóch lat. W amerykańskiej walucie rozliczane jest paliwo lotnicze i noclegi w egzotycznych kierunkach turystycznych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje, że pierwsze skorzystają na tym biura podróży, turyści dopiero później.

Zyskają biura podróży. Turyści dopiero później skorzystają na tańszym dolarze
Mocniejszy złoty to tańsze noclegi w egzotycznych krajach i niższe ceny za paliwo lotnicze. Ale skutków nie odczujemy od razu (Agencja Wyborcza, Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl)

Dolar jest walutą rozliczeniową za noclegi w takich krajach jak Egipt i Tunezja, ale też w położonych dalej - Meksyku, Kenii i Zanzibarze. W innych krajach taką rolę odgrywa euro. "Umocnienie złotego będzie więc działać korzystnie przede wszystkim na ceny egzotycznych wyjazdów. Klienci nie odczują jednak istotnej zmiany od razu. Najwcześniej zimą, pod warunkiem, że trend na rynku się utrzyma" - czytamy.

Na razie to przede wszystkim dobra informacja dla biur podróży. Dzięki umocnieniu się złotego ich marża rośnie, a to oznacza możliwość odrobienia strat poniesionych z powodu pandemii - mówi Andrzej Betlej, ekspert Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData, w rozmowie z "DGP". Wylicza, że w turystyce na odrobienie dwóch chudych latach, potrzeba aż pięciu kolejnych.

W 2022 r. marża biur podróży wynosiła średnio 1,2 proc., a w tym roku powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii, czyli 2-3 proc. Ale spadku kursu dolara nie można przełożyć wprost.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy wydają nad Bałtykiem? "300 zł dziennie to skromnie"

Lato 2023. Kurs dolara a ceny wycieczek

W obawie przed dalszym osłabianiem się złotego zdecydowaliśmy się w I kw. na zabezpieczenie walutowe. Efekt jest taki, że dziś cena dolara jest korzystniejsza niż tak, która mamy zagwarantowaną z tego tytułu - mówi gazecie Maciej Szczechura, prezes zarządu Rainbow.

I podkreśla, że to nie tylko cena dolara decyduje o cenie wycieczki, którą płacą klienci. - Wpływ ma też dostępność oferty, to, jak postępuje konkurencja oraz jak kształtuje się popyt. A ten ostatni ma się bardzo dobrze. Dotyczy to nie tylko lata, przedsprzedaż zimy, w której dominuje egzotyka, również wypada lepiej niż przed rokiem - dodaje Szczechura.

W konkurencyjnej Itace już dziś rezerwacji na zimę jest o 120 proc. więcej niż rok temu. Według Betleja ten rok może przynieść rekordowe wyniki dla polskiej turystyki. Piotr Henicz, wiceprezes Itaki, wylicza, że aktualnie średnia cena wyjazdów jest "zaledwie 9,6 proc. wyższa niż rok temu, a oferty na zimę tylko o 13,2 proc."

Piotr Sućko, współwłaściciel Funclub, uważa, że mocny złoty może skłonić biura podróży do przedłużenia oferty first minute, czyli zniżek w przedsprzedaży, na zimę.

"DGP" zwraca uwagę, że korzystnie na portfele turystów powinno wpłynąć tańsze paliwo lotnicze. Ale i ono kupowane jest zazwyczaj na podstawie kontraktów zawieranych na kilka miesięcy. "Dlatego faktyczne obniżki będą odczuwalne z czasem, bliżej końca tego roku". Jednak i tutaj, oprócz kursu dolara, o cenie biletu lotniczego decydują też inne czynniki, w tym popyt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
waluty
turystyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Zibi
7 miesięcy temu
TYLKO SIĘ CIESZYĆ
Antoś
8 miesięcy temu
Może kaczyński się wybierze do Egiptu z chłopakiem
Byku z Plasti...
8 miesięcy temu
W Polsce jest tak Dollar drożeje podwyżka bomdolar drogi. Dolar tanieje podwyżka ze względu na sytuację rynkową. A jak dolar tanieje i na rynku ceny spadają..... To podwyżka bo w Indonezyjskiej Dżungli Orangutan upuścił owoc co jest zapowiedzią nadchodzącego kryzysu
Otwórz oczy w...
8 miesięcy temu
Tylko w Polsce nie widać że dolar tani. Bo jak tani to przekrętów nie może pis robić. Paliwo ciągle drogie ale obaj i tek promocje wakacyjne robi
Wina PiSu
8 miesięcy temu
Bieda w Polsce aż piszczy