Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2019. Ulga dla krwiodawców. Ile można odliczyć?

0
Podziel się:

PIT 2019. Ulga dla krwiodawców zależy od litrażu oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników. Podpowiadamy, jak wygląda rozliczanie ulgi w praktyce.

PIT 2019. Ulga dla krwiodawców. Ile można odliczyć?
PIT 2019. Ulga dla krwiodawców. Ile można odliczyć? (Shutterstock.com, shuterstock.com)

PIT 2019. Ulga dla krwiodawców. Ile można odliczyć?

*Osoba, która regularnie oddaje krew i jest honorowym dawcą, może skorzystać z ulgi przy zeznaniu podatkowym. Wartość przekazanej darowizny na cele krwiodawstwa odliczy od przychodu lub dochodu. *

Odliczona wartość oddanej krwi zmniejsza podstawę opodatkowania, co w praktyce oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym.

Jak obliczyć wartość darowizny krwi?

Wysokość ulgi zależy od litrażu oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników. Aby uzyskać wartość darowizny, należy pomnożyć liczbę litrów przez kwotę 130 zł. Jest to ustalony ekwiwalent pieniężny za litr pobranej krwi. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra ( 6 razy po 450 ml), a kobieta - 1,8 litra (4 razy po 450 ml) pełnej krwi. W przypadku osocza, limit wynosi więcej, bo aż 25 litrów.

Czy istnieje limit ulgi dla honorowych dawców?

Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łączy się z darowiznami na cele szlachetne oraz cele kultu religijnego. W sumie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu (w przypadku ryczałtowców - 6 proc. przychodu) wykazywanego w zeznaniu.

darowizny i ulga dla krwiodawców
podatki
faq
KOMENTARZE
(0)