Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Mieszkanie z gruntem i garażem. Jak rozliczyć ulgę odsetkową?

13
Podziel się:

Sfinansowałeś kredytem hipotecznym mieszkanie z gruntem i garażem? Jak zatem możesz rozliczyć ulgę odsetkową? Musisz wiedzieć, że cele mieszkaniowe, które uprawniają do odliczenia ulgi, nie zapewniają możliwości odliczenia odsetek od wydatków, które poniosłeś zarówno na zakup gruntu, jak i garażu. W praktyce oznacza to, że rozliczenie ulgi odsetkowej okaże się nieco bardziej skomplikowane. Podpowiadamy jak zrobić to dobrze!

Mieszkanie z gruntem i garażem. Jak rozliczyć ulgę odsetkową?
Mieszkanie z gruntem i garażem. Jak rozliczyć ulgę odsetkową? (Pixabay.com)
bECBCEjp

Ulga odsetkowa zapewnia możliwość odliczenia wydatków, które ponieśliśmy na cele mieszkaniowe. Nie każdy z nich zostanie uwzględniony. Sprawdźmy, jak ją rozliczyć, gdy inwestycja dotyczyła zakupu mieszkania z garażem.
Ulga odsetkowa - warunki

Ulga odsetkowa podlega licznym ograniczeniom. Owszem, odliczyć można dzięki niej wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jednak nie wszystkie. Ograniczenia dotyczą m.in. podatników, którzy kredytem sfinansowali nie tylko zakup domu lub mieszkania, ale również ziemi, piwnicy bądź garażu. Należy bowiem wiedzieć, że nie ma możliwości odliczenia odsetek, które zostały wykorzystane na zakup gruntu bądź prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z podjętą inwestycją. Podobnie wygląda kwestia garażu, pomieszczenia gospodarczego, które znajduje się w piwnicy oraz miejsca postojowego,

Co to oznacza w praktyce? Podatnik musi ustalić, jaka część kredytu zaciągniętego na mieszkanie lub dom z gruntem, garażem czy komórką przypada na sam lokal mieszkalny. Następnie oblicza odpowiednią proporcję - jaki jest udział wartości mieszkania w całkowitej kwocie otrzymanego od banku kredytu. Ten procent mnoży się następnie przez kwotę zapłaconych odsetek.Tylko tę część odsetek można odliczyć od dochodu w ramach ulgi.
Jak obliczyć ulgę odsetkową?

bECBCEjr

Załóżmy, że zaciągnęliśmy kredyt na zakup mieszkania wraz z gruntem i garażem. Łączna wartość naszej inwestycji wyniosła 200 tys. złotych. Udział w gruncie stanowił zaś 20 tys. zł, a garaż 15 tys. zł. Oznacza to więc, że 35 tys. złotych, czyli wydatków poniesionych na grunt i garaż, nie można uwzględnić przy odliczeniu ulgi odsetkowej. Należy zatem dokonać prostego działania, aby obliczyć część odsetek, która nie podlega odliczeniu.

35.000/200.000x100= 17,5%

Wiemy już zatem, jakiej części odsetek nie możemy odliczyć. Wystarczy więc obliczyć to na przykładzie. Jeśli w 2007 roku zapłaciliśmy 3500 zł odsetek, to 612,5 zł z tej kwoty stanowią odsetki niepodlegające odliczeniu (3500 x 17,5%). Pozostałą kwotę, czyli w tym przypadku 2887,5 zł to odsetki podlegające odliczeniu.

bECBCEjx

Ulga odsetkowa - kalkulator
Rozliczenie ulgi odsetkowej może okazać się kłopotliwe, tym bardziej, gdy nie do końca orientujemy się w przepisach prawnych. Nie musimy jednak robić tego samodzielnie. W sieci dostępne są kalkulatory ulgi odsetkowej, które przychodzą nam z pomocą. Wystarczy podać w nich niezbędne dane. Warto mieć pewność, że nasze rozliczenie jest prawidłowe. W tym celu możemy skorzystać się m.in. z księgową.

Elektroniczne rozliczenie PIT - Twój e-Pit

Aby rozliczyć odsetki należy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Poza głównym formularzem zeznania rocznego, niezbędny będzie również załącznik PIT/D. To właśnie w nim należy wykazać wszystkie wydatki, które były związane z inwestycją mieszkaniową, a w tym także z ulgą odsetkową. Jeżeli należymy do grona osób, które ulgę odsetkową rozliczają po raz pierwszy, to obowiązują nas nieco inne zasady. Odnoszą się one przede wszystkim do wypełnienie dodatkowej deklaracji PIT-2K. Jest to rodzaj oświadczenia o wysokości poniesionych wydatków z związku z daną inwestycją. Warto jednocześnie wiedzieć, że limit ulgi odsetkowej przysługuje łącznie obojgu małżonkom. Rozliczyć można ją wspólnie lub oddzielnie (wówczas rozliczenie następuje proporcjonalnie). Jeśli ulga odsetkowa rozliczana jest przez małżeństwo, to PIT-2K należy dołączyć do zeznania, przy którym złożony został PIT/D.

bECBCEjy

Ponadto, odliczenie nastąpi wyłącznie jeśli odsetki faktycznie zostały zapłacone. Ich wysokość, jak również termin zapłaty powinny zostać udokumentowane. Tego rodzaju dokument ma obowiązek wystawić podmiot udzielający pożyczki. Jeśli go nie posiadamy, musimy wystąpić z wnioskiem o jego wydanie. Należy pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześnie.
Ulga odsetkowa 2020 - podsumowanie

Ulga odsetkowa pozwala rozliczyć wydatki poniesione na cele mieszkaniowe. Zalicza się do nich np. remont bądź zakup mieszkania. Odliczyć nie można jednak wydatków związanych z gruntem, budową piwnicy czy garażu. W takim przypadku należy odliczyć je od ogólnej kwoty inwestycji.

bECBCEjS
podatki
faq
ulga odsetkowa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Dno dziennika...
2 lata temu
W tym celu możemy skorzystać się m.in. z księgową.
Ale dno dzien...
2 lata temu
"W tym celu możemy skorzystać się m.in. z księgową."
hmmm
2 lata temu
ale to tylko dla tych co kredyt hipoteczny brali? Ja nie potrzebowałam hipotecznego tylko zwykły. na każdy zakupiony produkt do mieszkania są paragony. Co wtedy?
bECBCEjT
ja
2 lata temu
No jeżeli dotyczy kredytów 2002-2007 to znaczy że w artykule zabrakło najważniejszej informacji., Jest nieaktualny
Cocolino
2 lata temu
Skandalicznie wysokie odsetki w każdym banku. Kredyty hipoteczne to gangsterka w białych rękawiczkach. A już zapisy o zabezpieczeniu to jakaś paranoja. Dom wart 300 tysięcy ,zabezpieczenie 500 tysięcy jak ci się powinie noga to jesteś tyle dłużny Gangowi (a sorki bankowi)