Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

6 mln podatników rozliczyło się z fiskusem. Państwo już zwróciło 4 mld zł

27
Podziel się:

Do tej pory 6 mln podatników złożyło rozliczenie podatkowe za 2022 r., 4 mln Polaków zrobiło to za pośrednictwem systemu e-PIT - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że już 2,5 mln podatników dostało zwroty, ich łączna kwota to 4 mld zł.

6 mln podatników rozliczyło się z fiskusem. Państwo już zwróciło 4 mld zł
Wiceminister Artur Soboń powiedział, że już 2,5 mln podatników dostało zwroty, ich łączna kwota to 4 mld zł (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany w radiowej Trójce o tegoroczne rozliczenie z fiskusem zaznaczył, że w tym roku bardzo popularne jest szybkie rozliczenie z fiskusem, które ruszyło w połowie lutego.

e-PIT coraz bardziej popularny

Do dziś 6 mln podatników złożyło swoje zeznania podatkowe, z czego 4 mln zrobiło to elektronicznie przez system e-PIT, który jest najbardziej wygodną formą rozliczenia, bo najszybciej dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku - powiedział wiceminister.

Według Sobonia, już 2,5 mln podatników dostało zwroty na łączną kwotę 4 mld zł. "

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powtórzył to dwa razy. Wiceminister finansów o nowych podatkach

- Myślę, że ta finalna kwota zwrotów (nadpłaconych podatków - przyp. red.) wyniesie ponad 17 a nawet 18 mld zł - poinformował polityk.

W połowie lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Oto co musisz wiedzieć o e-PIT

Do 2 maja 2023 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Zwrot ewentualnej nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Andrzej
rok temu
Przez rok finansowalismy rozdawnictwo. Teraz nam zwraaja pieniadze, ktorych wartosc jest mniejsza o inflacje. Takie cuda :) jestem "wzruszony" taka hojnością:)
maro2553
rok temu
"W przypadku gdy zeznanie.(..) urząd skarbowy W TERMINIE MIESIĄCA OD DNIA UPŁYWU TERMINU PŁATNOŚCI TEGO PODATKU, wyśle informacje o kwocie do zapłaty. Czyli miesiąc po terminie, z doliczoną solidną karą! Ciekawa koncepcja...
mmw
rok temu
Wzieliście od nas kredyt. To trzeba oddać. Tylko że oddajecie już z 20 % inflacją.
xxx
rok temu
Tłumacząc na polski - bandyckimi zmianami podatków zatrzymaliśmy obywatelom na rok 4 mld. złotych. A w maju pewnie okaże się że trzy razy tyle. Z czego przez inflację stracili 20% ww. kwot.
brednie
rok temu
ja musiałam dopłacić do PIT
...
Następna strona