Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Biała lista VAT generuje problemy przedsiębiorcom. Sprawdzają kontrahenta po kilka razy

26
Podziel się

Księgowi skarżą się na konieczność wielokrotnego sprawdzania na białej liście tego samego kontrahenta, która wydłuża ich pracę. Ministerstwo Finansów wyjaśniło część wątpliwości podatników podczas webinarium.

Biała lista podatników VAT wzbudza dużo kontrowersji.
Biała lista podatników VAT wzbudza dużo kontrowersji. (Pixabay.com)
bDAxULxh

"Przy każdej fakturze musimy przynajmniej dwa razy sprawdzić, czy sprzedawca i jego rachunek bankowy jest na białej liście" – napisała do "Rzeczypospolitej" jedna z jej czytelniczek. Tłumaczy, że pierwsza weryfikacja jest przy księgowaniu zakupów i zlecaniu przelewu, a druga w dniu faktycznego przelania pieniędzy.

"A co zrobić, jeżeli zapłata jest rozbita na kilka części? Za każdym razem mam zaglądać na białą listę?" – dodaje czytelniczka dziennika.

Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, w rozmowie z "Rz" wskazuje, że księgowi przygotowują listę przelewów przyszłych, a także cyklicznych. Mogą się zdarzyć obsunięcia, jeżeli np. na koncie nie ma środków.

bDAxULxj
Zobacz także: Zobacz także: PIT, CIT i VAT na jednym rachunku

– Nie wystarczy więc jednokrotna weryfikacja kontrahenta. Trzeba to zrobić kilka razy – tłumaczy Szymaś.

Problem generuje konieczność weryfikacji danych kontrahenta. A raczej częstotliwość tych weryfikacji – skarbówka chciałaby, aby płatnicy dokonywali tego przed każdą transakcją. Inaczej fiskus może uznać, że podatnik nie dochował należytej staranności w relacjach handlowych, a tym samym zakwestionować nasze rozliczenia.

bDAxULxp

Jak zatem udowodnić, że sprawdziliśmy kontrahenta? Ministerstwo Finansów radzi wygenerować plik pdf, który zawiera informację o sprawdzeniu wykazu w konkretnym dniu (z wybraną datą). Taki plik należy zachować w formie elektronicznej, lub wydrukować.

Część wątpliwości płatników rozwiało Ministerstwo Finansów podczas poniedziałkowego webinarium. Przedstawiciele resortu uspokoili m.in. osoby korzystające z kart kredytowych oraz tzw. szybkich płatności internetowych.

bDAxULxq

– Przepisy o białej liście nie obejmują takich sytuacji. Takie płatności nie wymagają weryfikacji w wykazie – tłumaczy Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. Listy podatników nie musimy też sprawdzać, jeżeli naszym kontrahentem jest zagraniczna firma, niepłacąca VAT w Polsce.

Rejestr podatników VAT, tzw. biała lista, działa od 1 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAxULxr
bDAxULxK
KOMENTARZE
(26)
M665
rok temu
A kogo to obchodzi, zatrudni się w firmach więcej księgowych a produkcja będzie działalnością uboczną każdego przedsiębiorstwa.
adam
rok temu
Pis nie wprowadził jeszcze takiego ułatwienia, które byłoby nieszkodliwa ;/
przecież
rok temu
w tym wszystkim nie chodzi o to, żeby coś uszczelnić, tylko żeby gnoić, niszczyć, utrudniać życie polskim firmom. Całokształt tych >>ułatwień dla biznesu<< pokazuje, że to nie przestępcy powinni się bać, tylko zwykli ludzie. To jest zaawansowane tworzenie państwa totalitarnego. To jest obsesja kar#ła żoli borza
bDAxULxL
i tyle
rok temu
Jeśli już chcą tak wszystko sprawdzać i karać to sprawa powinna wyglądać tak: w każdy piątek przesyłam do us skany fv do zapłaty na poniedziałek. Niech je sobie przez weekend us sprawdza jak chce, w poniedziałek na 7.00 mam dostać maila zwrotnego z akceptacja do zapłaty lub z zastrzeżeniami, zastrzeżenia us ma wyjaśnić do środy z wystawcą faktury. Jak chcą sprawdzać niech sprawdzają sami, a nie obciążają mnie i moich pracowników swoimi obowiązkami.
???
rok temu
Państwo totalitarne?
...
Następna strona