Notowania

podatki
26.11.2019 13:11

Biała lista VAT generuje problemy przedsiębiorcom. Sprawdzają kontrahenta po kilka razy

Księgowi skarżą się na konieczność wielokrotnego sprawdzania na białej liście tego samego kontrahenta, która wydłuża ich pracę. Ministerstwo Finansów wyjaśniło część wątpliwości podatników podczas webinarium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Biała lista podatników VAT wzbudza dużo kontrowersji.

"Przy każdej fakturze musimy przynajmniej dwa razy sprawdzić, czy sprzedawca i jego rachunek bankowy jest na białej liście" – napisała do "Rzeczypospolitej" jedna z jej czytelniczek. Tłumaczy, że pierwsza weryfikacja jest przy księgowaniu zakupów i zlecaniu przelewu, a druga w dniu faktycznego przelania pieniędzy.

"A co zrobić, jeżeli zapłata jest rozbita na kilka części? Za każdym razem mam zaglądać na białą listę?" – dodaje czytelniczka dziennika.

Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, w rozmowie z "Rz" wskazuje, że księgowi przygotowują listę przelewów przyszłych, a także cyklicznych. Mogą się zdarzyć obsunięcia, jeżeli np. na koncie nie ma środków.

Zobacz także: PIT, CIT i VAT na jednym rachunku

– Nie wystarczy więc jednokrotna weryfikacja kontrahenta. Trzeba to zrobić kilka razy – tłumaczy Szymaś.

Problem generuje konieczność weryfikacji danych kontrahenta. A raczej częstotliwość tych weryfikacji – skarbówka chciałaby, aby płatnicy dokonywali tego przed każdą transakcją. Inaczej fiskus może uznać, że podatnik nie dochował należytej staranności w relacjach handlowych, a tym samym zakwestionować nasze rozliczenia.

VAT. Biała lista podatników. Sprawdź, czym jest
VAT. Biała lista podatników. Sprawdź, czym jest

Jak zatem udowodnić, że sprawdziliśmy kontrahenta? Ministerstwo Finansów radzi wygenerować plik pdf, który zawiera informację o sprawdzeniu wykazu w konkretnym dniu (z wybraną datą). Taki plik należy zachować w formie elektronicznej, lub wydrukować.

Część wątpliwości płatników rozwiało Ministerstwo Finansów podczas poniedziałkowego webinarium. Przedstawiciele resortu uspokoili m.in. osoby korzystające z kart kredytowych oraz tzw. szybkich płatności internetowych.

Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane
Biała lista podatników VAT. Dodatkowe koszty dla przedsiębiorców

– Przepisy o białej liście nie obejmują takich sytuacji. Takie płatności nie wymagają weryfikacji w wykazie – tłumaczy Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. Listy podatników nie musimy też sprawdzać, jeżeli naszym kontrahentem jest zagraniczna firma, niepłacąca VAT w Polsce.

Rejestr podatników VAT, tzw. biała lista, działa od 1 września 2019 roku.

Elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT nie działa tak, jak powinien.
Biała lista podatników VAT z lukami. Ministerstwo Finansów uspokaja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, biała lista, biała lista podatników, vat, pit, cit, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

M665A kogo to obchodzi, zatrudni się w firmach więcej księgowych a produkcja będzie działalnością uboczną każdego przedsiębiorstwa.

26-11-2019

adamPis nie wprowadził jeszcze takiego ułatwienia, które byłoby nieszkodliwa ;/

26-11-2019

przecieżw tym wszystkim nie chodzi o to, żeby coś uszczelnić, tylko żeby gnoić, niszczyć, utrudniać życie polskim firmom. Całokształt tych >>ułatwień … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)