Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Bruksela uderzy w palaczy. Chce podwojenia stawki akcyzy

82
Podziel się:

Komisja Europejska ma plan, który zakłada podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy w całej Unii Europejskiej. Chce podwojenia podatku z 1,8 euro (ok. 9 zł) na 3,6 euro (ok. 18 zł) przy zakupie paczki papierosów. Jak informuje "The Financial Times", nowe stawki mają objąć także inne wyroby tytoniowe oraz papierosy elektroniczne.

Bruksela uderzy w palaczy. Chce podwojenia stawki akcyzy
Unia Europejska chce podwoić stawkę akcyzy (Adobe Stock, ©Nopphon - stock.adobe.com)

Proponowana podwyżka stawki akcyzy ma dotyczyć wszystkich krajów członkowskich. Jak ocenia "The Financial Times", ceny papierosów znacząco pójdą w górę, szczególnie w krajach Europy Wschodniej, gdzie paczkę można kupić za mniej niż 3 euro (ok. 14 zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 29.11 | Nowe władze, nazwa i strategia. Velo Bank szuka klientów i zysków

Zdrożeją nie tylko papierosy

Celem Brukseli jest zrównanie podatków akcyzowych. Zmiany będą dotyczyć także osób palących wkłady tytoniowe.

Komisja Europejska chce, by nową akcyzą zostały objęte także papierosy elektroniczne. Mocniejsze produkty (o zawartości powyżej 18 mg nikotyny) mają być droższe o 40 proc., natomiast słabsze (mniej niż 18 mg nikotyny) - kosztować o 20 proc. więcej.

Z kolei na podgrzewacze tytoniowe ma zostać nałożony 55 proc. podatek. Bruksela spodziewa się, że nowe podatki przyniosą państwom członkowskim przychód w wysokości 9,3 mld euro.

"Pokolenie wolne od tytoniu"

Proponowane zmiany mają przyspieszyć plan Unii Europejskiej, by zmniejszyć odsetek palaczy i osiągnąć cel "pokolenia wolnego od tytoniu do 2040 r.". Unijny plan "Pokonać raka" zakłada, że do 2025 r. procent osób palących zmniejszy się do 20 proc., a w 2040 r. wyniesie on mniej niż 5 proc.

- To uratuje życie - powiedział Rob Branston, członek Grupy Badawczej ds. Kontroli Tytoniu na Uniwersytecie w Bath, cytowany przez "FT". Jego zdaniem wzrost cen papierosów jest najskuteczniejszym narzędziem w walce z nałogiem tytoniowym, a podwyżka akcyzy może przyczynić się do ograniczenia występowania nowotworów i innych chorób.

Akcyza uderzy w polski rynek

"FT" zauważa, że podwojenie minimalnej stawki akcyzy na wyroby tytoniowe będzie miało największy wpływ na konsumentów i podmioty gospodarcze w tych krajach, gdzie papierosy są najtańsze. Dziennik wymienia m.in. Polskę, a także: Bułgarię, Słowację, Węgry i Austrię.

Zanim jednak proponowana zmiana wejdzie w życie, wszystkie państwa członkowskie muszą ją zaakceptować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
🤣🤣🤣
10 miesięcy temu
No i palaczy ubędzie, bo umrą z głodu 🤣
Binladen
10 miesięcy temu
Oni chcą tylko żeby Rudy doszedł do władzy a potem będzie jak było.
qqp
10 miesięcy temu
szkoda że unia nie ma planu na nasze zarobki
Tyle
10 miesięcy temu
Dlaczego na produktach typu CocaCola nie ma zdjęć dziurawych zębów z próchnicą a może na McDoland by tak zawierał zdjęcia z powikłaniem otyłości ? Czyżby Komisja UE się bała ? Tak bardzo dba o nasze zdrowie.
2stan13
10 miesięcy temu
Do "xxxl"! Jeżeli przestałeś palić, to zostaw w spokoju pieniądze innych palaczy i nie postuluj by musieli wydawać więcej swoich pieniędzy na zakup papierosów dla siebie, BO TO NIE UCHODZI. Przemawia przez Ciebie zwykła nienawiść do innych ludzi! W dobie współczesnej to w zasadzie prawie nigdzie nie można spokojnie zapalić papierosa, ale dobrze chronimy w ten sposób osoby niepalące i BARDZO DOBRZE. Ja jako stary człowiek, będący w szponach nałogu tytoniowego, mieszkam sam i mogę sobie spokojnie palić w swoim mieszkaniu - nikogo nie narażając na wdychanie śmierdzącego dymu z moich papierosów! Ale dlaczego mam coraz to więcej oddawać do budżetu państwa pieniędzy, za papierosy? Bo przecież ten narzut cenowy na papierosy pójdzie do Skarbu Państwa jako kolejny podatek!
...
Następna strona