Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU,DSZ
|
aktualizacja

"Kosmos". Olbrzymi wzrost podatku CIT zaskoczył wszystkich. Mamy wyjaśnienie

90
Podziel się:

Jak zauważają analitycy Banku Pekao, w danych o wykonaniu budżetu państwa za lipiec 2022 r. widać olbrzymi wzrost dochodów z CIT (podatek dochodowy od przedsiębiorstw). W ostatnich miesiącach były o 40-50 proc. większe niż zazwyczaj. Według ekspertów banku, kluczem do zagadki jest minimalny podatek CIT, ale za wzrost mogą być też odpowiedzialne gigantyczne zyski banków i spółek energetycznych. Poprosiliśmy o rozwikłanie tej zagadki Ministerstwo Finansów. Mamy odpowiedź.

"Kosmos". Olbrzymi wzrost podatku CIT zaskoczył wszystkich. Mamy wyjaśnienie
Dochody z CIT zaskoczyły i sprowokowały ciekawą dyskusję wśród ekonomistów (Adobe Stock, Twitter, Fotokon)

"Z danych o wykonaniu budżetu państwa za lipiec najciekawsze są dochody z CIT. W ostatnich miesiącach były o 40-50 proc. większe niż zazwyczaj" - zauważyli na Twitterze eksperci z Pekao.

Według nich, to prawdziwy "kosmos", a zaskoczone może być także Ministerstwo Finansów, bo w ustawie budżetowej nic takiego nie założono. Kluczem do zagadki ma być "minimalny podatek CIT".

"Najwyraźniej instytucja ta wprowadzona w 2022 r. celem uszczelnienia systemu podatkowego okazała się nadzwyczaj efektywna. Pytanie, czy CIT zaczęły płacić firmy, które wcześniej go unikały w ogóle, czy dokręcono śrubę tym, które już wcześniej go płaciły. Nie znamy odpowiedzi" - napisali analitycy Pekao na Twitterze.

Ekspert: rosną zyski przedsiębiorstw, ale wpływy z CIT jeszcze szybciej

Ich wypowiedź wzbudziła ożywioną dyskusję. Wielu z komentujących wskazywało, że ten podatek zapłaciły firmy, które tradycyjnie płacą największy CIT, a które w obecnej sytuacji ekonomicznej mają znacznie wyższe zyski, czyli banki i koncerny paliwowo-energetyczne.

Jak zauważył Michał Możdżeń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zyski przedsiębiorstw niewątpliwie bardzo rosną. Ciut szybciej rosną jednak wpływy podatkowe, więc teoria, że wpływ na to miały jakieś zmiany w podatkach, też jest możliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W budżecie są pieniądze na podwyżki dla budżetówki? Budka: wystarczy nie kraść

MF potwierdza: zyski firm są wyższe, ale wpływ ma też uszczelnienie systemu

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. Jak stwierdza w korespondencji z money.pl resort, "wysokie dochody z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych są niewątpliwie efektem wielu czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywa z całą pewnością obecna sytuacja gospodarcza, która determinuje wysokie zyski generowane przez przedsiębiorstwa z wielu branż i sektorów":

  • Wynik finansowy brutto przedsiębiorstw niefinansowych (dane GUS) w I kwartale 2022 r. wyniósł 72,3 mld zł (wobec 57,5 mld zł przed rokiem), tj. wzrósł o 25,7 proc. rok do roku.
  • Według danych KNF zysk brutto banków w I półroczu był wyższy o 82,3 proc. r/r.

Jak podkreśla MF, w związku ze zmianą sposobu przekazywania udziałów z CIT samorządom dane z tego roku trudno porównywać z latami poprzednimi.

Resort twierdzi, że wysokie dochody z podatku CIT wynikają również "z sukcesywnie podejmowanych w ciągu ostatnich lat działań na rzecz uszczelniania systemu podatkowego w zakresie tego podatku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Tytus
2 lata temu
T-MOBILE za lata 2016-2020r zapłaciła podatku CIT na kwotę 31 000zł czyli tyle ile rodzina ze średnim dochodem w Polsce - proszę wpisać w wyszukiwarce lub poniżej jeden z linków. Niestety media niepolskie nie publikują tego typu informacji.
Emeryt
2 lata temu
Obniżenie podatków zawsze powoduje wzrost dochodów budżetu niektórzy rozumieją to po 30 latach, a niektórzy nigdy....
logiczny
2 lata temu
A gdyby tak uszczelnić 18h pensum do etatu jakie dałoby to oszczędności w edukacji !😉
Wł.R.
2 lata temu
To jak to było za PO PSL; Pinędzy nima i nie będzie. Ha Ha. Oby patałachy z PO i PSL nigdy do władzy się nie dorwali. Pytam czy antenaci Popierających w 1932 rok A. H. NSDAP SA w ok. 37% już szykują się do zapłaty za morderstwa , gwałty , palenie dzieci żywcem, gazowanie, za zorganizowanie w ramach POjętej przez nich praworządności zapłacą POLSCE reparacje. Dalej POtomkowie złodziei płaćcie. Wstyd niech tym będzie co tego się nie domagają. Proszę dołączcie się do tego ruch społecznego.
Anka234
2 lata temu
To przez podatek minimalny (CIT), który firmy musiały płacić nawet po poniesieniu straty. Na szczęście PiS się teraz z tego wycofał
...
Następna strona