Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Do poniedziałku jest czas na rozliczenie PIT. Załatwisz sprawę bez wychodzenia z domu

7
Podziel się:

Jeszcze tylko dwa dni zostały na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za 2021 rok. Resort finansów zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT, która pozwala najszybciej rozliczyć podatek bez wychodzenia z domu.

Do poniedziałku jest czas na rozliczenie PIT. Załatwisz sprawę bez wychodzenia z domu
Ustawowy termin rozliczenia się z urzędem skarbowym przypada na 30 kwietnia. Z powodu jednak, że ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja (Adobe Stock, Sebastian)

Zgodnie z przepisami, ustawowy termin rozliczenia się z urzędem skarbowym przypada na 30 kwietnia. Z powodu jednak, że ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja.

Do 2 maja trzeba rozliczyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Zeznanie złożysz przez internet

Zeznania do 2 maja muszą złożyć podatnicy, którzy rozliczają się z dochodów uzyskanych z pracy najemnej, z rent i emerytur, a także przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych albo z użyciem liniowej stawki.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" zadziała? Posłanka KO krytycznie o działaniach rządu

Można to zrobić wypełniając zeznanie na papierze i wysyłając zeznanie podatkowe pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym albo można złożyć zeznanie przez internet, korzystając z interaktywnych formularzy.

Można też złożyć zeznanie podatkowe z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, w ramach której podatnik może po zalogowaniu uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Podatnik może zeznanie poprawić, uzupełniając je np. o ulgi podatkowe, można zeznanie wypełnić na nowo, a także zaakceptować bez poprawek.

Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, choćby wynikających ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, może nie wykonywać żadnych czynności, a wtedy system MF automatycznie uzna zeznanie wypełnione w ramach Twojego e-PIT za ostateczne wraz z upływem ostatniego terminu składania rozliczeń podatkowych.

Termin: 2 maja. Dla kogo ważny?

Zeznanie do 2 maja muszą złożyć także osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych.

Poza tym w tym terminie rozliczają się także podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oni także mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT, z tym że ten rodzaj formularzy podatkowych nie jest akceptowany automatycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rozliczenie pit
pit
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Patrycja
wczoraj
Ja miałam rozliczony na czas i byłam bardzo zadowolona z moich zarobków, które bardzo wzrosły po tym jak kończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku asystentka stomatologiczna i znalazłam dobrą posadę.
Pytam
4 tyg. temu
A jak ma się rozliczyć podatnik, który nie miał za poprzedni roku nadpłaty albo do zapłaty w rocznym rozliczeniu pit-37 tzn. zero złotych?
Podatniczka
4 tyg. temu
Ja mam temat z głowy, co roku rozliczam się za darmo z programem Pitax. Bez błędów i z podpowiedziami jakie ulgi się należą.
Podatnik
4 tyg. temu
Jak to jest z PIT-36? Trzeba składać czy automatycznie jest składany?
Ajwaj
4 tyg. temu
Nie da się zalogować bez profilu zaufanego jeśli się miało zerowy zwrot/nadpłatę w zeszłym roku. Obłęd.