Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Dostałeś świadczenie związane z koronawirusem? Nie płać od niego podatku

3
Podziel się:

Zdaniem ekspertów świadczenia dla pracowników związane z pandemią koronawirusa powinny być zwolnione z podatku PIT. Co prawda rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej, ale ta i tak wystąpiła.

Czy trzeba płacić podatki od świadczeń "koronawirusowych"?
Czy trzeba płacić podatki od świadczeń "koronawirusowych"? (money.pl)

Tarcza antykryzysowa zwiększyła kwotę zwolnienia z podatku na zapomogi dla pracowników – pisze dziś "Rzeczpospolita". Chodzi o świadczenia wypłacane także "w przypadku klęsk żywiołowych". Eksperci uważają, że ulga powinna obejmować również wsparcie przekazywane w czasie epidemii koronawirusa.

Zdaniem ekspertów pytanych przez "Rz" pomimo tego, że rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej, ta i tak wystąpiła. I wszelkie przesłanki dotyczące niepłacenia podatku PIT od świadczeń dla pracowników zostały spełnione.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6531441035147393v">Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje</a>

Powołują się oni na ustawę o stanie klęski żywiołowej. Z definicji zapisanej w przepisach wynika, że de facto z takim stanem mamy dziś do czynienia. A w związku z tym, na przykład zapomogi finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, powinny być zwolnione z PIT. Wysokość wszystkich świadczeń zwolnionych z podatku może sięgnąć 10 tysięcy złotych. Taką kwotę podaje bowiem jedna z odsłon tarczy antykryzysowej.

"Rzeczpospolita" zwraca jednak uwagę na brak oficjalnych wytycznych w tej sprawie. Ministerstwo Finansów od miesiąca nie odpowiedziało na pytanie dziennikarzy, brakiem wytycznych resortu zasłania się też Krajowa Administracja Skarbowa.

Tuż przed II turą wyborów przedłużono za to wypłacanie zasiłku opiekuńczego na dzieci. Rząd chciał go wygasić, przyszła jednak refleksja.

- Nie zamierzamy przedłużać dodatkowego zasiłku opiekuńczego - poinformowała w czwartek rano szefowa MRPiPS Marlena Maląg, cytowana przez PAP. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice korzystaliby z zasiłku do 12 lipca.

Jednak niespełna dwie godziny później minister zmieniła zdanie. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca - zapowiedziała Maląg.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

pit
podatki
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(3)
Martyna
2 lata temu
Nie ma co gadać, to był mega ciężki czas. Nam się udało, ale chyba dzięki Ofi Detal, oni nam bardzo pomogli z tymi sprawami podatkowymi.
COV
2 lata temu
słyszałem że C19 RUSZA NA WSCHÓD
www
2 lata temu
Tak dzieci pilnowane głownie przez babcie lub starsze rodzeństwo ale mamusia na zasiłku bo jej się należy zwłaszcza teraz gdy nie trzeba pilnować lekcji rząd powinien to przemysleć.to sa ogromne pieniądze a firmy muszą sobie radzić bez mamusiek.podobnie na wsi cały czas siedzą z dziećmi a teraz jeszcze za to im płacą