Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie już przedłużany? Zmiana zdania

30
Podziel się

To miał być koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wprowadzono w czasie pandemii koronawirusa. Minister rodziny poinformowała, że zasiłek nie będzie już przedłużany. Rodzice mieli korzystać z niego tylko do 12 lipca. Później przyszła refleksja i nagła zmiana zdania, zasiłek jednak zostaje.

Zasiłek opiekuńczy jednak zostaje. Nagła zmiana zdania
Zasiłek opiekuńczy jednak zostaje. Nagła zmiana zdania (PAP)
bCYrFZmJ

Rząd chciał wygasić dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Przyszła jednak refleksja.

- Nie zamierzamy przedłużać dodatkowego zasiłku opiekuńczego - poinformowała w czwartek rano szefowa MRPiPS Marlena Maląg, cytowana przez PAP. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice korzystaliby z zasiłku do 12 lipca.

Jednak niespełna dwie godziny później minister zmieniła zdanie. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca - zapowiedziała Maląg.

bCYrFZmL

Obejrzyj: Problemy z kredytem hipotecznym. Wiele osób się nie załapie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Choć samorządy mogą otwierać żłobki i przedszkola od maja, to jednak większość rodziców zdecydowała, że ich dzieci pozostaną w domu. Wszystko przez ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na pociechy, które pozostały w domu, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą zapewnić opieki w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobków, przedszkoli lub szkół. Ze świadczenia dodatkowo mogą skorzystać rodzice starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie zostało wprowadzone ustawą z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W życie weszło 27 marca.

bCYrFZmR

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bCYrFZnm
KOMENTARZE
(30)
Elo
3 miesiące temu
Ten cały zasiłek to była kpina.. Tyle miliardów wydane by pokazać ludziom że "damy a cooo"... Ludzie nauczyli się że można nie robić a zarabiać.. Dobrze że w końcu kończy się ten cyrk z tym zasiłkiem bo to jakiś absurd..
3333
3 miesiące temu
no przecierz wybory i widac perfidje Dudy i PIS wybieramy Trzaskowskiego wam dziekujemy
ZK590
3 miesiące temu
mają 500+ niech wynajmą sobie opiekunkę. To nie są moje dzieci ani społeczne. Ja swoje wychowałem za własne pieniądze.
bCYrFZnn
konserwa
3 miesiące temu
To są normalne jaja, młode zdrowe kobiety siedzą na zasiłkach 4 m-ce, podczas gdy starsi często schorowani ludzie pracują za nich, jaki był sens przedłużania zasiłku w ostatnim m-cu?
Aga
3 miesiące temu
Ja też płacę podatki i mam prawo do tego by korzystać z zasiłku czy 500 +.niech sie wezma do robity ci którzy nie wiedza co to jest praca i wyłudzają od państwa.
Najnowsze komentarze (30)
tata
2 miesiące temu
U mnie przedszkole czynne jest 5 godzin od godz. 8 do 13. Ja pracuje od 8-19 i wychodzę z domu juz o 7, ponieważ mam 75 km. dojazdu do pracy, żona pracuje od 8 do 16.15 i ma 40 km. dojazd do pracy. Tak że , ani dziecka przyprowadzić do przedszkola, ani odebrać. Nie mamy pojęcia komu ma służyć taqkie przedszkole. Babć, ani dziadków nie mamy, mieszkamy sami. Prawdopodobnie żona będzie musiała sie zwolnic z pracy i jechać na różnych zasiłkach. Nic innego w państwie pisim nie wymyślimy.
obserwator
3 miesiące temu
Kupowanie dalej ludzi do wyborow.Pozniej przerwa i ponownie....W tym kraju nie oplaca sie dlugo i duzo pracowac bo dostaniesz mniej na starosc...
Agnieszka
3 miesiące temu
Sami zazdrośnicy! A szczególnie zazdrosne starsze Panie bo młode matki dostają zasiłek. Poprostu zazdrosne o młodość i pieniądze.
Mamma
3 miesiące temu
Dzieci nie zostały w domach z powodu obawy zarażeniem COVID-19. tylko dlatego, że przedszkola zmieniły godziny przyjmowania dzieci, przez co rodzice nie maja jak ich posłać do placówek! Więc niech nie wypisują głupot. że to z obawy na zachorowanie. Jak można wrócić normalnie do pracy gdy prezdszkole czynne jest w godzinach jak najmniej pasujących dla pracujących rodziców!!!
mama dwójki
3 miesiące temu
Uff całe szczęście bo nie wiedziałam co mam zrobić z maluchami, do przedszkola nie wyobrażam sobie ich puścić a urlop już wykorzystałam
aa
3 miesiące temu
zasiłek przedłużony jest do 26 lipca.dziękujemy.
Luna
3 miesiące temu
Rozumiem, że zasiłek nie może być przedłużany w nieskończoność ale sposób komunikowania tego przez rząd jest nie do przyjęcia. Decyzję co do zapisów dzieci do przedszkola trzeba było podjąć już w końcówce maja. I to do takiego czasu rząd powinien się zdeklarować do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek. Postawienie rodziców pod murem by w tak krótkim czasie jakoś zorganizowali opiekę dla dzieci jest niepoważne ze strony rządu. Na szczęście my matki mamy głos. Wyborczy. Podziękujmy odpowiednio w niedzielę.
Aga
3 miesiące temu
Ja też płacę podatki i mam prawo do tego by korzystać z zasiłku czy 500 +.niech sie wezma do robity ci którzy nie wiedza co to jest praca i wyłudzają od państwa.
bCYrFZnf
Aga
3 miesiące temu
A czy pani mimister pomyślała o tych matkach które naprawde nie mają z kim zostawić dzieci.Pracuja na jedna zmiane a przez epidemię niestety muszą pracowac na dwie zmiany.i co wtedy.moze zaprowadzic dziecko do pani minister niech niańczy??Nie po to człowiek zatrudnił sie na jedna zmianę.a teraz co?czy ktos o tym myśli z ministrów???
ZK590
3 miesiące temu
mają 500+ niech wynajmą sobie opiekunkę. To nie są moje dzieci ani społeczne. Ja swoje wychowałem za własne pieniądze.
ksiunc teofil
3 miesiące temu
A co, jak się ma więcej dzieci?
JK67
3 miesiące temu
Wybierzcie Trzaskowskiego to koniec waloryzacji emerytur i rent a w zamian przywrócenie wysokich emerytur dla SB-ków ...........
ZK590
3 miesiące temu
Trzeba uchwalić zasiłek opiekuńczy+ do 26 lat "dziecka" a potem emerytura mama+ bo małe dziecko to mały kłopot a duże dziecko to duży kłopot.
Zagłoba
3 miesiące temu
ŻĄDANIE KSIEŻY Z BUDZETU CORAZ WIEKSZE TO I DZIWIC SIE NIE MA CZEMU=ONI POŁKNA WSZYSTKO CO IM W GEBE WPADNIE=??