Notowania

Festiwal obietnic wyborczych. Odczuje je gospodarka

Licytacja na wyborcze obietnice KO i PiS przekroczyła ramy rozsądku. Obniżenie podatków, 13 i 14 emerytury, podwyżki płacy minimalnej, to dla budżetu złe informacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Licytacja na wyborcze obietnice KO i PiS przekroczyła ramy rozsądku.

Kumulacja trzech kampanii - po samorządowych parlamentarne, a po nich prezydenckie – zbiera żniwo. Politycy obiecują złote góry i przepijają oferty konkurentów. To zła wiadomość dla gospodarki – pisze "Rzeczpospolita".

Podczas gdy na piątkowej konwencji Koalicja Obywatelska obiecała 13 emeryturę wpisaną na stałe, PiS dzień później przebija ją 14.

Wyższa emerytura minimalna, internet za darmo dla młodych, poprawa w służbie zdrowia czy 100 obwodnic – jedna propozycja przebija koleją – wylicza "Rz".

Oba obozy zapowiadają obniżki podatków i składek na ZUS. Prócz tego KO chce obniżać obciążenia nakładane na pracę, a PiS podwyższać pensję minimalną do 4 tys. zł na koniec 2023 r.

Zobacz: Balcerowicz o podwyżce pensji minimalnej

- Płaca minimalna ma pewną funkcję społeczną, której towarzyszy gospodarczy efekt. Powinna być zdrowym kompromisem. Z jednej strony rzeczywiście zapewniać sensowne minimum wynagrodzenia za pracę i w ten sposób zachęcać do jej podejmowania. Z drugiej strony nie może być zbyt wysoka, bowiem w takim przypadku działa demotywująco i zniechęca do wzrostu aktywności – wyjaśniał na łamach money.plprof. Witold Orłowski.

Profesor Orłowski z niepokojem zauważa jednak, że jesteśmy "na ścieżce presji na nadmierny wzrost płacy minimalnej w relacji do płacy przeciętnej", co jak dodaje, dla rynku nie jest dobrym zjawiskiem. W dużym stopniu odpowiadają za to politycy, którzy wykorzystują ten zabieg w kampanii wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: minimalna płaca, podatki, wybory, obietnice wyborcze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2019

DfreŻałosny ten elektorat który można kupić za pieniądze. Jest kasa są głosy nie ma kasy głosujemy na innych. Po prosto głupi prymitywny naród nierobów ot … Czytaj całość

09-09-2019

Brak wiedzy szkodzi wszystkim.Niespotykana nigdy wczesniej w Polsce BRUTALNOŚĆ polityczna , majaca charakter populistyczny i służąca pozyskaniu elektoratu wyborczego , niestety , … Czytaj całość

09-09-2019

dedenajpierw spełnijcie obietnice,dajcie kasę to ewentualnie na was zagłosujemy

Rozwiń komentarze (17)