Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Podatki. Kilka krajów obniżyło już VAT. Polska? Zaraz wprowadzi nowe podatki

17
Podziel się

Turystykę, która bardzo ucierpiała w kryzysie, można wspierać nie tylko bonem turystycznym, lecz również niższymi podatkami. Tak zrobi Austria. Zachęty podatkowe wesprzeć mają też gastronomię. Dokładnie odwrotną drogę obrała Polska.

Podatki. Kilka krajów obniżyło już VAT. Polska? Zaraz wprowadzi nowe podatki
Wsparcie dla dotkniętych przez kryzys branż nie musi się ograniczać do tego, co oferują tarcze antykryzysowe. Warto pomyśleć o obniżce VAT (Pixabay)
bDAXhKpx

Za pomocą finansowej kroplówki podawanej poprzez tarcze antykryzysowe rząd utrzymał firmy przy życiu. Wciąż jest jednak pole do popisu: nadszedł czas na pobudzanie konsumpcji – przekonuje Adam Krasoń, prezes PwC w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem proinwestycyjnym jest estoński CIT. Ten ma obowiązywać od 2021 roku, ale w okrojonej formie.

- Dobrze byłoby również wprowadzić regulacje zachęcające do konsumpcji. Polska ma duży popyt wewnętrzny, ale nadal jest obawa o kryzys. Obniżony VAT, który wprowadziło kilka państw, mógłby bardziej pobudzić konsumpcję - uważa Krasoń.

bDAXhKpz

Można też iść jeszcze krok dalej i obniżyć podatki, tak jak uczynił to szereg państw UE. Belgia obniżyła VAT na catering i żywność z 12 proc., a na napoje bezalkoholowe z 21 do 6 proc. Obniżka będzie obowiązywała do końca obecnego "kryzysowego" roku.

Zobacz także: Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Podatkami można wspierać zagrożone branże

bDAXhKpF

Również VAT na napoje bezalkoholowe obniżyła Austria. Dodatkowo ten alpejski kraj chce wspierać turystykę poprzez większe odliczenia dla pensjonatów w małych miejscowościach, obniżka VAT z 10 proc. do 5 proc. dla sektora gastronomicznego, kulturalnego i wydawniczego.

Irlandia poszła jeszcze dalej i obniżyła VAT na wszystko z 23 proc. do 21 proc. Obniżka będzie obowiązywała do końca lutego 2021 r.

Ktoś powie, że to bogatsze od Polski kraje, więc mogą sobie na to pozwolić. To nie prawda. W zestawieniu jest też Bułgaria, w której do końca 2021 r. obowiązywać będzie niższy VAT w restauracjach i parkach rozrywki.

bDAXhKpG

Polska nie idzie tym śladem, bo nie dość, że o obniżce żadnych podatków nie ma mowy, to jeszcze z początkiem roku zaczną obowiązywać nowe daniny. W stycznu zacznie obowiązywać opłata cukrowa, która obejmie napoje słodzone. Rząd przekonuje, że to podatek prozdrowotny, który zasili Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mały alkohol z wyższą daniną

Równocześnie z wejściem opłaty cukrowej, obowiązywać zacznie dodatkowa opłata od sprzedaży napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Obie opłaty wprowadziła jedna ustawa – jakby ustawodawca chciał przekonać, że cukier i alkohol to to samo "dobro luksusowe", które należy opodatkować.

O ile dwóch wcześniej wymienionych podatków nie odczujemy, jeśli nie kupujemy słodzonych napojów oraz małpek, to niestety kolejny obciąży już wszystkie gospodarstwa domowe. Opłata "mocowa" ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2021 r.

bDAXhKpH

Nie znamy jeszcze jej wysokości. Urząd Regulacji Energetyki ma ją podać do końca miesiąca. Eksperci przewidują, że spowoduje ona podwyżki rachunków o ok. 10-12 zł miesięcznie.

To niestety nie koniec podwyżek, jakie nas czekają w 2021 r. Więcej piszemy w tym tekście.

bDAXhKqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
łe tam
2 miesiące temu
A Polska?... Polska to piękny kraj rujnowany przez wysokie podatki,jakąś dziwną manię śledzenia zarobków i wydatków obywateli,biurokrację , utrzymywanie ogromnej ilości urzędników oraz rozdawanie socjalu typu 500+ Tam się nic nie zmienia w tych obszarach od czasu kiedy wyjechałem ( ponad 14 lat).
Dociskany
2 miesiące temu
Jak widzą że w pandemii rodacy kupują mieszkania za gotówkę to czują że można dokręcić śrubę i przekierować strumień kasy do elektoratu.
......
2 miesiące temu
Polska to dziwny kraj
bDAXhKqb
Miro
2 miesiące temu
Słuchałem dziś konferencji Morawiecki ego i strach się nie bać. Otóż ten eugeniusz finansów stwierdził że nie ma problemu co tam 100 mld zł jak trzeba to damy 200 mld. Rozumiem jego koleś jest ministrem finansów ale chyba ma pojęcie ocenie długu gdy dłużnik chce więcej i więcej. No pomijam ostatnie minutki z RPP. Tak Polska to kraj który świadomie skacze w przepaść bez ubezpieczenia. Brawo towarzyszu Morawiecki. Polecam więcej słuchać przemówień Cyrankiewicza i Gomułki
Kamil
2 miesiące temu
Fatalna i rozbudowana biurokracja niszczy Polskę na każdym szczeblu. Wystarczy spojrzeć na stępkę statku w stoczni Szczecińskiej.
...
Następna strona