Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Kwarantanna może wytłumaczyć opóźnienia podatnika przy zaniedbaniu obowiązków

3
Podziel się:

Jeżeli nie dochowałeś podatkowych obowiązków przez kwarantannę, to fiskus może na twój przypadek spojrzeć łagodniej. Skarbówka nie ukarze osób, które przez chorobę lub izolację zaniedbały obowiązki.

Koronawirus. Kwarantanna może wytłumaczyć opóźnienia podatnika przy zaniedbaniu obowiązków
Czynny żal pomoże w przypadku niedopełnienia obowiązków podatkowych przez kwarantannę lub chorobę. (Fotolia)

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie ponad 415 tys. osób jest objętych kwarantanną. Niecałe 753 tys. zachorowało na COVID-19. Część z nich to mogą być przedsiębiorcy lub księgowi. Ich absencja może spowodować podatkowe zaniedbania.

Dlatego też "Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Finansów, czy w takiej sytuacji podatnicy mogą liczyć na "lżejsze" traktowanie. Z odpowiedzi resortu udzielonej dziennikowi wynika, że fiskus nie będzie podchodzić rygorystycznie do zaniedbań podatkowych, które wywołała choroba lub izolacja.

MF powołuje się na instytucje czynnego żalu. Jak przypomina "Rp", jest to instytucja, która zakłada niekaralność sprawcy, jeżeli ten złoży zawiadomienie o wykroczenie bądź przestępstwa i dopełni warunki czynnego żalu, czyli m.in. poda istotne okoliczności popełnienia tegoż czynu.

Zobacz także: Zobacz: Pieniądze od rządu dla muzyków disco polo. Znany przedsiębiorca komentuje

Czynnym żalem w tym wypadku będzie wypełnienie obowiązku podatkowego wraz ze wskazaniem przyczyn zwłoki. Resort zapewnia, że osoba, która spełni ten warunek "zostanie uwolniona od odpowiedzialności karnej".

Co w przypadku, kiedy termin na wypełnienie podatkowych obowiązków nie upłynął, ale przedsiębiorca lub księgowy już wiedzą, że nie uda im się go dotrzymać?

Aneta Lech, doradca podatkowy, wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w rozmowie z dziennikiem proponuje sporządzić wniosek o odroczenie terminu. Przy takim wniosku trzeba wskazać przyczyny niedopełnienia obowiązków np. przez chorobę czy kwarantannę.

- Warto go sobie opracować wcześniej na wypadek tych zdarzeń - podpowiada Aneta Lech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Popis1964
3 lata temu
Polska zrownana z ziemia i nie klam do tego redaktorze chofmann
Zxc
3 lata temu
Czynny żal w XXI w. w państwie prawa i sprawiedliwości.
atmos
3 lata temu
czas uciekać z firmą poza polskę...to co urzędy wyprawiają to mafia nawet tak nie działa jak wspaniałe polskie urzędy. Nie będę wspominał o przepisach szczególnie tych ostatnich bo się na wymioty zbiera